22 اسفندماه در دانشگاه باقرالعلوم(علیه اسلام)

نشست یک روزه «دانش اجتماعی مسلمین؛ ظرفیت­ها و چالش­ها»

پایگاه علوم اجتماعی اسلامی ایرانی

زمان انتشار: ۱۴:۰۰ ۱۳۹۲/۱۲/۱۶

این نشست با تأکید بر مبانی، تاریخ، جریان شناسی، بازشناسی رویکردهای روش­ شناختی و نظریه­ ها و چالشهای دانش اجتماعی مسلمین می­کوشد تلاش­ هایی که محققان در این حوزه­ ی مطالعاتی انجام داده­ اند را با فضای نوبنیاد آموزشی در این رشته پیوند بزند.

نشست یک روزه «دانش اجتماعی مسلمین؛ ظرفیت­ها و چالش­ها»، 22 اسفندماه در دانشگاه باقرالعلوم(علیه اسلام) برگزار خواهد شد.

این نشست با تأکید بر مبانی، تاریخ، جریان شناسی، بازشناسی رویکردهای روش­ شناختی و نظریه­ ها و چالشهای دانش اجتماعی مسلمین می­کوشد تلاش­ هایی که محققان در این حوزه­ ی مطالعاتی انجام داده­ اند را با فضای نوبنیاد آموزشی در این رشته پیوند بزند.

این نشست در سه پانل و با سخنرانی اساتید ذیل برگزار می­گردد: دکتر جمشیدی­ها رئیس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، حجت الاسلام دکتر پارسانیا مدیر گروه علوم اجتماعی دانشگاه باقرالعلوم(علیه­ السلام)، حجت­ الاسلام دکتر صادق گلستانی عضو هیئت علمی موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره)، دکتر سید جواد میری عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، دکتر سید سعید زاهد، رئیس بخش جامعه‌شناسی و برنامه‌ریزی اجتماعی دانشگاه شیراز، حجت الاسلام دکتر نصرالله آقاجانی عضو هیئت علمی دانشگاه باقرالعلوم(علیه السلام)، حجت الاسلام دکتر جعفر علمی عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه(صلی الله علیه و آله و سلم)، دکتر عبدالحسین کلانتری، عضو هیئت علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، حجت الاسلام دکتر حسین سوزنچی، عضو هیئت علمی دانشگاه باقرالعلوم(علیه السلام)

دانش اجتماعی مسلمین

برنامه پژوهشی «ظرفیت­ ها و چالش­ های دانش اجتماعی مسلمین»، با هدف  ترسیم چشم­ انداز و تأمین محتوای این رشته، در معاونت پژوهش دانشگاه باقرالعلوم(ع) پیگیری خواهد شد.

دبیر علمی این برنامه با اعلام این خبر افزود: بخش اول این برنامه شامل سه بخش نشست روش شناسی علم اجتماعی مسلمین، گزارش وضعیت و ترسیم چشم­ انداز رشته و مجموعه مقالاتی درباره­­­ ی مسائل دانش اجتماعی مسلمین خواهد بود.

حجت­ الاسلام قاسم ابراهیمی­ پور در تشریح محورهای این برنامه گفت: نشست روش­ شناسی علم اجتماعی مسلمین بر مبانی، تاریخ، جریان شناسی، بازشناسی رویکردهای روش­ شناختی، نظریه­ ها و چالش­ ها دانش اجتماعی مسلمین متمرکز خواهد بود. رویکرد این نشست این است که تلاش­ هایی که محققان در این حوزه­ ی مطالعاتی انجام داده­ اند را با فضای نوبنیاد آموزشی در این رشته پیوند بزند.

وی در باره­ ی بخش «گزارش وضعیت و ترسیم چشم انداز رشته­ ی دانش اجتماعی مسلمین» نیز افزود: این بخش با هدف بررسی جامعه­شناختی رشته و علم اجتماعی مسلمین و همچنین ترسیم نمایی کلی از چشم انداز دانش اجتماعی مسلمین و سیاست­گذاری­ های آتی در زمینه­ ی گسترش آن انجام خواهد شد. در این بخش تلاش خواهد شد دیدگاه­ های استادان و محققانی که در مراکز مختلف و باگرایش­ هایی متمایز، مطالعاتی را در این حوزه دنبال می­ کنند گرداوری و سنخ­ بندی شود.

دبیر علمی این برنامه درباره بخش سوم و انتشار مجموعه مقالات گفت: یکی از چالش­ های این رشته­ ی نوبنیاد نیازی است که به متون علمی و آموزشی دارد، ما در این بخش قصد داریم آراء و تحقیقات محققان و صاحب­ نظران این حوزه­ ها را بر اساس محورهایی نزدیک به سرفصل­ های آموزشی این رشته گرداوری کنیم تا در فرایند آموزشی دانشجویان این رشته با منابع غنی و متنوعی مواجهه شوند که نیازهای  تحقیقاتی­شان را پاسخگو باشد.

وی در پایان افزود: 22 اسفندماه سال جاری دانشگاه باقرالعلوم(ع) میزبان نشست روش­ شناسی علم اجتماعی مسلمین خواهد بود و دیگر بخش­ های این پروژه هم طی 5 ماه ­آتی دنبال خواهد شد.

گفتنی است طراحي، تدوين و تصويب سرفصل‌های رشته دانش اجتماعی مسلمین توسط گروه علوم اجتماعي دانشگاه باقرالعلوم(ع) صورت گرفته و پس از طی مراحل قانونی و تصویب در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری،  هم­ اکنون در دو مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، در این دانشگاه و دانشگاه تهران در حال برگزاری است.

۲ دیدگاه

    عباس فخاری :

    سلام
    دانشجویان دیگه هم می تونند تو این نشت شرکت کنند؟

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه