انتشار نخستین برنامه «پاراگراف»

نقد نظریه فطرت شهید مطهری (ره) در سیمافکر

منبع: علوم اجتماعی اسلامی ایرانی

زمان انتشار: ۱۹:۰۰ ۱۳۹۲/۱۱/۲۹

«پاراگراف»، برنامه‌ای تصویری و ماهانه است که قصد دارد به بازتاب ایده‌های شاذ و تازه در حوزه اندیشه و علوم انسانی بپردازد. در هر شماره پاراگراف، ایده یکی از نخبگان علوم انسانی در فرصتی بیست‌دقیقه‌ای مطرح می‌شود. عطاءالله بیگدلی، دانش‌آموخته مقطع دکترای معارف اسلامی و حقوق خصوصی از دانشگاه امام صادق(علیه‌السلام) است که در رساله کارشناسی ارشد خود، به انسان‌شناسی دینی و نقد نظریه‌های فطرت در این حوزه از جمله نظریه فطرت پرداخته است.

نخستین برنامه تصویری «پاراگراف»، امروز، دوشنبه 28 بهمن، در سایت «سیمافکر» منتشر شد. این برنامه شامل گفت‌وگویی با «عطاءالله بیگدلی» با عنوان «تأملی در انسان‌شناسی دینی است» که به نقد نظریه‌های فطرت از جمله نظریه فطرتِ شهید مطهری(ره) می پردازد.

به گزارش روابط عمومی مؤسسه «سیمافکر»، «پاراگراف»، برنامه‌ای تصویری و ماهانه است که قصد دارد به بازتاب ایده‌های شاذ و تازه در حوزه اندیشه و علوم انسانی بپردازد. در هر شماره پاراگراف، ایده یکی از نخبگان علوم انسانی در فرصتی بیست‌دقیقه‌ای مطرح می‌شود. البته منظور سازندگان «پاراگراف» از نخبگان علوم انسانی، نه استادان باسابقه و به‌نام علوم انسانی، بلکه استادان یا نخبگان جوانِ عرصه علوم انسانی است و معیار انتخاب این نخبگان، مکتوب‌بودن ایده‌های آن‌هاست.

عطاءالله بیگدلی، دانش‌آموخته مقطع دکترای معارف اسلامی و حقوق خصوصی از دانشگاه امام صادق(علیه‌السلام) است که در رساله کارشناسی ارشد خود، به انسان‌شناسی دینی و نقد نظریه‌های فطرت در این حوزه از جمله نظریه فطرت پرداخته است. این مدرّس دانشگاه در شماره اولِ «پاراگراف»، از ایده جدید خود در مقابل نظریه فطرت می‌گوید. او با نقد نظریه‌های غالبِ فطرت به‌ویژه نظریه فطرت شهید مطهری(ره)، تلاش می‌کند الگوی تازه‌ای را برای فهم و تحلیل انسان و جامعه ارائه داده و بر این اساس، امکان‌های جدیدی را پیش‌روی سیاست‌گذاریِ جامعه قرار دهد.

علاقه‌مندان می‌توانند برای مشاهده و دریافت نخستین شماره «پاراگراف» به سایت «سیمافکر» به نشانی www.simafekr.tv مراجعه کنند.

۱ دیدگاه

  رضا :

  چرا فقه مدرسه ای مطرود شده است؟

  19 – پس اگر اکثر قریب به اتفاق فقهای کلاسیک ( مدرسه ای ) امروزه عملاً از عرصه

  فقاهت و اجتهاد کنار رفته و یا کنار گذاشته شده اند، بر حقی است که این حق باید درک شود

  که چرا اکثر مردمان مرید و مفلد دانشمندان در موضوعات و تخصص های گوناگون شده اند و

  گوئی این دانشمندان، مجتهدین و فقهای عصر جدید هستند و عجب آنکه حتی خود علمای دینی

  و مراجع هم در حل و فصل مسائل زندگی خود به این متخصصین رجوع می کنند…

  20 – آیا براستی امروز چند درصد از احکام رساله های عملیه مراجع دینی در زندگانی

  مقلدینشان جاریست؟ …

  از کتاب ” مبانی عرفان عملی ” استاد علی اکبر خانجانی ص 73

  لینک دانلود از سایت : بنیاد نشر استاد خانجانی :
  دانلود کنید

  یا از وبلاگ عرفان زندگی :

  دانلود

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه