شماره جدید ماهنامه سوره اندیشه منتشر شد

نگاهی به «آمریکایی شدن ما» در شماره جدید مجله سوره انديشه

نویسنده:

منبع: ماهنامه سوره اندیشه

زمان انتشار: ۱۶:۴۲ ۱۳۹۳/۰۴/۱۴

چرا رابطه‌ داشتن و يا نداشتن با آمريکا براي ما مهم است؟ آمريکا براي ما چه جايگاهي دارد که موضع‌گيري نسبت به آن، جامعه‌ي ما را دوپاره و يا چندپاره مي‌کند. اگر آمريکا اتوپياي توسعه‌يافتگي است و ما نيز به دنبال توسعه هستيم، آيا مي‌توان گفت که ما نيز رو به سوي آمريکايي شدن داريم؟ در عرصه‌هاي سبک زندگي، سياست (اعم از سياست داخلي و خارجي)، علم و تکنيک، تفکر و هنر، رابطه‌ي کنوني ما با آمريکا، داراي چه وضعيتي است؟

چرا رابطه‌ داشتن و يا نداشتن با آمريکا براي ما مهم است؟ آمريکا براي ما چه جايگاهي دارد که موضع‌گيري نسبت به آن، جامعه‌ي ما را دوپاره و يا چندپاره مي‌کند. اگر آمريکا اتوپياي توسعه‌يافتگي است و ما نيز به دنبال توسعه هستيم، آيا مي‌توان گفت که ما نيز رو به سوي آمريکايي شدن داريم؟ در عرصه‌هاي سبک زندگي، سياست (اعم از سياست داخلي و خارجي)، علم و تکنيک، تفکر و هنر، رابطه‌ي کنوني ما با آمريکا، داراي چه وضعيتي است؟ آيا مي‌توان در جهان کنوني منزوي شد؟ آيا مي‌توان از وضع موجود جهان دوري جست و جهان ديگري را تمنا کرد؟ ما کجاي اين جهانيم و با آن و درون آن چه مي‌توانيم بکنيم؟

 بخش تحليلي

در راستاي فهم بهتر اين پرسش‌ها، شانزدهمين شماره‌ي مجله‌ي سوره انديشه، ويژه‌ي خرداد و تير ماه 93، در مقالات و پرونده‌هاي خود به موضوعات زير پرداخته است:

مجله با بحث پيرامون سبک زندگي آمريکايي و حاکميت ارزش‌هاي آمريکايي بر جهان امروز آغاز مي‌شود. رؤياي آمريکايي و پديده‌ي مهاجرت به آمريکا از ديگر موضوعات اين بخش است که در مقالاتي چون «از پرسهزن اروپایی تا مصرفکنندهی آمریکایی»، «آمریکا پس از اتوپیا»، «آمریکا هیچجاست»، «مهاجرت به پایان تاریخ» و… از علیرضا مرادی، محمدهادی محمودی، محسن راهجردی، محسن اسلامی و… بررسي شده است.

مسئله‌ي سياست خارجي و نحوه‌ي تعامل ما با جهان و ابرقدرت‌هاي آن موضوع اصلي دومين بخش مجله است؛ اينکه آيا داشتن سياست خارجي در نظام روابط بين‌الملل موجود ممکن است، و همچنين آينده‌ي اين نظام بين‌المللي چيست. اين بخش حاوي مقالاتي چون «دوستانه دشمنی کن»، «دماگوژ»، «ایدهی مرز و پرسش مشروعیت»، «سیاست خارجی ایران، بدون ایران» و… از سید موسی دیباج ، ایرج آذرفزا، محمدعلی مرادی، سید جواد طاهایی و… است.

در ادامه‌ي مجله، بحث مطالعات پسااستعماري مطرح شده و اين سؤال مورد مداقه قرار گرفته که پسااستعماري‌ها چه کمکي مي‌توانند به ما براي خروج از ذيل مدرنيته و دستيابي به يک علوم انساني متفاوت بکنند. در اين بخش مقالاتي چون «پسااستعماری یا ضداستعماری»، «استعمارگراییِ پسااستعمارگرایی»، «حکایت شیفتگی و دشمنی» و… از مهدی معینزاده، حمید نساج، اسماعیل نوده فراهانی و… ديده مي‌شود.

در بخش بعد، جريان‌هاي روشنفکري به‌ عنوان پديده‌اي که ذيل بحث تمايز خود و ديگري معنا مي‌شود، مورد توجه قرار گرفته است. همچنين ساحت پراکسيس، به ‌عنوان ساحتي که روشنفکران از آن برمي‌خيزند، در اين بخش بررسي شده است. در اين بخش مقالاتي چون «از نظر تا عمل»، «روشنفکری در غیاب تفکر و پرسش»، «حرکت در میان مرزها» و… از سید محمدرضا بهشتی، مهدی بنایی، مجید اخگر، علی‌نجات غلامی و… به چاپ رسيده است.

بروز و ظهور خود و ديگري در هنر، در ادامه‌ي مجله مورد بررسي قرار گرفته و اينکه هنر در عصر جهاني‌شدن به چه کار مي‌آيد و هنر جهاني چيست و آيا هنر مي‌تواند قوام‌بخش هويت‌هاي بومي باشد. در اين بخش مقالاتي چون «جهانِ هنر در عصر جهانی شدن»، «دستهای فراانسان»، «هنر ملی در سایهی سنت هنری»، «هنر و امت واحده» و… از وحید عسکرپور، یوسفعلی میرشکاک، لیلا محرری، علی خدادادی، عرفان لطفالهی و… مي‌خوانيم.

در انتهاي بخش اصلي مجله هم، جهاني ‌شدن نه به ‌عنوان يک نظريه بلکه به ‌عنوان يک حادثه‌ي تاريخي مورد تحليل قرار گرفته است. در اين بخش مقالاتي چون «تاریخ جهانشمول و جهان-شهری»، «اتحاد اخلاقی ملل یا لویاتان معتدل جهانی»، «ایرانیان و بایدها و نبایدهای جهانیشدن» و… از مهدی پارسا، علی مرادخانی، منوچهر آشتیانی، بیتا نقاشیان، ابوالحسن فیاض انوش و… به چاپ رسيده است.

همچنين در اين شماره، محمد خندان متني از ژان بودریار، سروش سيدي متني از پل ويريليو، سيد موسي ديباج و مهدي رحيمي متني از جورجو آگامبن، و عظيمه ستاري متني از ژان لوک نانسي را ترجمه کرده‌اند.

بازتاب

در شماره‌ي قبل مجله، مقاله‌ي دکتر داوري اردکاني با عنوان «سياست‌هاي افراطي در همه‌جاي جهان کنوني زمينه‌ها و طرفداراني دارد» به چاپ رسيد. دکتر داوري در اين مقاله، به وضع سياست کنوني جهان پرداخته بودند و طرح سياست‌هاي افراطي در جهان توسعه‌نيافته را در نسبت با بيرون افتادگي از زمان و تاريخ، يک درد تاريخي دانسته بودند. انتشار اين مطلب، واکنش‌هاي مختلفي را در پي داشت. چندي از اساتيد و دانشجويان در همسخني با دکتر داوري و يا در نقد ايشان، مطالبي را به دفتر مجله ارسال کردند که اين يادداشت‌ها در اول اين شماره به چاپ رسيده است. يوسفعلي ميرشکاک، اصغر طاهرزاده، سجاد صفار هرندي، اباصالح تقي‌زاده، عليرضا سميعي و رضا کريمي از جمله‌ي اين افراد بودند و دکتر داوري نيز به درخواست مجله سوره، يادداشتي با عنوان «براي عرض امتنان و افسوس و اعتذار» با نظر به اين مطالب نگاشته‌اند.

 سياست روز

همچنین اين شماره از مجله سوره، نگاهي به مسائل روز داشته و در بخش سياست روز که در انتهاي مجله آمده است، پرونده‌اي با موضوع «بحران کريمه» جهت بررسي تقابل شرق و غرب در بستر نزاع اوکراين به چاپ رسيده است. در اين بخش مقالاتي از امانوئل والرشتاين، نوام چامسکي، سمير امين، احمد نادري، مهدي عطايي و مجيد بهستاني ديده مي‌شود.

 اسفار

در ضميمه‌ي فرهنگي هنري اسفار، در بخش نشر، گفتگويي با مدير انتشارات تيسا صورت گرفته؛ در بخش معرفي کتاب، تازه‌هاي کتاب‌ معرفي شده؛ و در بخش نقد کتاب، اثر جديد دکتر مصلح با عنوان «ادراکات اعتباري علامه طباطبايي ره و فلسفه فرهنگ» به بوته‌ي نقد و نظر اساتيد کشيده شده است. در اين ضميمه از اساتيدي چون عماد افروغ، جلال پيکاني، يوسفعلي ميرشکاک، محمدعلي مرادي، داود ميرزايي، فرانک جمشيدي، ابوذر کريمي و… يادداشت‌هايي به چشم مي‌خورد.

ماهنامه سوره اندیشع شماره 76-77

 سوره ديجيتال

با توجه به درخواست مخاطبان عزیز برای ارائه‌ي مجله در فرم دیجیتال، اپليکيشن اندرويد سه شماره اخير مجله سوره تهيه شده است. هر شماره از مجله، به صورت یک نرم‌افزار مجزا طراحی شده و قابلیت مطالعه تمام صفحات مجله را دقیقا با همان شکل نسخه‌ی چاپی (صفحه آرایی و تصویرسازی‌ها) فراهم می‌کند. شما می‌توانید از طریق مارکت‌هاي کافه‌بازار، ايران‌اپس و کندو، در بخش اخبار و مجلات به اپليکيشن مجله فرهنگی تحلیلی سوره اندیشه دسترسی پیدا کرده و شماره دلخواه خود را تهیه کنید.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه