نگاهی به گردشگری جنگ در جهان از بلژیک تا ژاپن

نویسنده:

پایگاه علوم اجتماعی اسلامی ایرانی

زمان انتشار: ۰۹:۵۸ ۱۳۹۲/۱۲/۲۷

گردشگری جنگ در بسیاری از نقاط دنیا رایج بوده و مقاصد گردشگری جنگ به کشور و یا منطقۀ خاصی محدود نمی­شود. با این وجود برخی از این نقاط و مناطق به عنوان مقاصد شناخته شده گردشگری جنگ در دنیا دارای شهرت و جاذبه­ی بیشتری بوده و گردشگران زیادی را از نقاط مختلف دنیا به سوی خود جذب می­کنند.

گردشگری جنگ در بسیاری از نقاط دنیا رایج بوده و مقاصد گردشگری جنگ به کشور و یا منطقۀ خاصی محدود نمی­شود. با این وجود برخی از این نقاط و مناطق به عنوان مقاصد شناخته شده گردشگری جنگ در دنیا دارای شهرت و جاذبه­ی بیشتری بوده و گردشگران زیادی را از نقاط مختلف دنیا به سوی خود جذب می­کنند.

ü      مقاصد گردشگری مربوط به جنگ جهانی اول

·                     شهر ایپر و مناطق اطراف آن در بلژیک

·                     مناطق نبردهای بزرگ سمّ و وردان در فرانسه

·                     منطقه­ی نبرد گالیپولی در ترکیه

ü      مناطق گردشگری مربوط به جنگ جهانی دوّم

·                     منطقه­ی نبرد D-Day  در نرماندی فرانسه

·                     مناطق نبردهای بزرگ استالینگراد و کورسک در روسیه

·                     هیروشیما در ژاپن

ü      مقاصد گردشگری در ویتنام

·                     منطقۀ نبرد دی ین بین فو شهر هوشی مین هانوی

ü      مقاصد گردشگری مربوط به جنگهای قرن 19

·                     منطقه ­ی نبرد بزرگ واترلو در بلژیک

گردشگری جنگ در فرانسه

کشور فرانسه معروف­ترین و پرطرفدارترین مقاصد گردشگران جنگ در دنیاست چرا که بسیاری از وقایع مهم و سرنوشت­ ساز دو جنگ بزرگ جهانی در این کشور رخ داده است . به علاوه ، مقامات و مردم این کشور با آگاهی از اهمیت جذب تورهای گردشگری جنگ و نقش آن در رشد و رونق اقتصادی این کشور، از دیرباز به توسعه زیرساخت گردشگری جنگ و حفظ بناها ، یادمان­ها و آثار جنگ در این کشور توجه ویژه­ای داشته­اند. برخی از معروف­ترین جاذبه ­های گردشگری جنگ در فرانسه عبارتند از :

·                     منطقه ­ی عملیات سرنوشت ساز D-Day  در نُرماندی

·                     منطقه ­ی نبرد سُمّ

·                     منطقه ­ی نبرد وِردان

·                     منطقه ­ی نبرد موژ آرگون

·                     یادمن و قبرستان دومون

·                     یادمان ویمی

به دلیل اهمیت فوق ­العاده ­ی عملیات D-Day  در تاریخ اروپا، هنوز بسیاری از نقاط ساحل نرماندی بر روی نقشه های موجود به نام کدهای عملیات جنگی D-Day  نامگذاری شده و مردم این مناطق را با آن نام­ها می­ شناسند.

پس از جنگ ، قبرستان­های بزرگی برای کشتگان این عملیات در سواحل نرماندی ساخته شد و نیز یادمان ­های بسیاری در نقاط مختلف سواحل نرماندی برای بزرگداشت سربازان کشته­شده­ی یگان­ها و لشکرهای کشورهای مختلف درگیر این نبرد ساخته شد .

امروزه سواحل نرماندی به عنوان یکی از معروف­ترین مناطق گردشگری جنگ در دنیا ، همه ساله پذیرای ده­ها هزار گردشگری است که از آمریکا ، اروپا و سایر کشورهای دنیا برای دیدن جاذبه­های گردشگری جنگ در این منطقه ، آشنا شدن بیشتر با تاریخ جنگ جهانی دوم و نبرد سرنوشت­ساز D-Day  و بازدید از موزه­های مختلف در نزدیکی مناطق نبرد ، به نرماندی می­آیند .

هنوز بسیاری از خیابان­های منطقه به نام­های یگان­های عملیاتی عمل­کننده در این منطقه در جریان نبرد D-Day  نامگذاری شده و شناخته می­شود و در هر گوشه نشانه­های مختلف ، تابلوهای راهنما و یادبودهای مربوط به آن عملیات به چشم می­خورد و علاوه بر موزه­های بزرگ جنگ در این منطقه ، در برخی نقاط موزه­های کوچکی که توسط مردم اداره می­شود برای معرفی نبرد در آن منطقه ساخته شده است .

گردشگریجنگدربلژیک

بلژیک به قبله­ی گردشگری جنگ در اروپا معروف است چرا که اولاً گردشگری جنگ عملاً از این کشور آغاز شد (بازدید بازماندگان و رزمندگان جنگ اوّل جهانی از جبهه­های نبرد ایپر پس از پایان این جنگ ) و ثانیاً یکی  از مشهورترین مقاصد گردشگری جنگ دنیا یا همان منطقه­ی ایپر در این کشور واقع شده است . بعلاوه بخش مهمی از رویدادهای سرنوشت­ساز و تاریخی جنگ اول جهانی  که نقش مهمی در روند وقایع سیاسی ، اجتماعی اروپا و حتی کلّ جهان داشت ، در این کشور کوچک رقم خورد .

شهر ایپر در 110 کیلومتری غرب بروکسل و در منطقه­ی زیبای فلامان در مجاورت مرز بلژیک با فرانسه واقع شده است .

شهر ایپر از معروف­ترین مقاصد گردشگری جنگ در دنیا به ویژه در اروپا است و همه ساله صدها هزار گردشگر از نقاط مختلف دنیا به ویژه اروپا و آمریکا برای دیدن این شهر تاریخی و ده­ها موزه، یادمان و قبرستان مربوط به جنگ جهانی اول به این منطقه سفر می­کنند. تا سال­ها پس از جنگ جهانی اول این منطقه به عنوان یک زیارتگاه برای بازمانده­های کشتگان جنگ و نیز سربازان بازمانده از نبردهای خونین ایپر به شمار می­رفت که از کشورهای مختلف برای بزرگداشت یاد قربانیان جنگ و زیارت قبور آنان به این منطقه می­آمدند ، به طوری که در ادبیات و تاریخ اروپا از این شهر به عنوان «شهر شهید[1]» یاد می­شود و به احترام صدها هزار سرباز کشته شده در این منطقه از قداست خاصی برخوردار است .

گردشگریجنگدرترکیه

کشور ترکیه امروزی به دلیل درگیر بودن امپراطوری بزرگ عثمانی (1299-1923) در بسیاری از جنگ های بزرگ و تاریخی قرون اخیر ، دارای اماکن فراوانی برای علاقه مندان به جنگ است . مهمترین مقصد گردشگری جنگ در این کشور منطقه نبرد گالیپولی است . این شبه جزیره در شمال غربی ترکیه و در بخش اروپایی واقع است .

همه ساله روز 25 آوریل در منطقه گالیپولی در ترکیه مراسم بزرگی با حضور گردشگرانی از استرالیا، نیوزیلند ، بریتانیا و بسیاری از کشورهای دیگر دنیا برای گرامیداشت کشتگان نبرد گالیپولی برگزار می­شود و در این مراسم بازماندگان و خویشاوندان سربازان نبرد گالیپولی ، مقامات کشوری و لشگری درگیر در نبرد و هزاران گردشگر در قالب تورهای گردشگری جنگ از نقاط مختلف دنیا خود را به ترکیه رسانده و در مراسم مزبور شرکت می­کنند . از جمله جاذبه­های گردشگری جنگ در گالیپولی علاوه بر مراسم مذکور ، نزدیک به 20 یادمان قربانیان نبرد گالیپولی و 31 قبرستان کشتگان این نبرد است که توسط سازمان بریتانیایی CWGC (کمیسیون قبرستان­های مشرک المنافع[2]) حفظ و نگهداری می­شود.

گردشگریجنگدرروسیه

بازدیدازمناطقنبردجنگجهانیدومدرروسیهجزءپرطرفدارترینبرنامههایتورهایگردشگریجنگدردنیااستوهمهسالهصدهاهزارگردشگرازسراسردنیادرقالباینتورهاویابصورتانفرادیبرایدیدن یادمان ها و موزه های جنگ و نیز مناطق نبردهای تاریخی روسیه به این کشور سفر می کنند .

استالینگراد که امروزه ولگاگراد نام دارد از شهرهای بزرگ و مهم روسیه می­باشد که در غرب رودخانه­ی ولگا و در جنوب روسیه واقع شده است . امروزه این شهر یکی از مقاصد پرطرفدار گردشگرانی از سراسر جهان می­باشد که به شوق بازدید از شهری که یکی از سخت­ترین نبردهای جنگ دوم جهانی و به قول برخی مورخان خونین­ترین نبرد تاریخ جنگ­های معاصر در آن رخ داده است و نیز دیدار از یادمان­ها و موزه­های نبرد استالینگراد به این شهر سفر می­کنند .

گردشگری جنگ در ژاپن هیروشیما

معروف­ترین جاذبه ­های گردشگری جنگ در هیروشیما

·                     مراسم روز ششم اَگوست (یادبود قربانیان بمباران اتمی یا مراسم یادبود صلح)

·                     موزه یادبود صلح هیروشیما

·                     پارک صلح و یادمان­های آن

·                     گنبد اتمی

·                     یادمان ساداکو (یادمان صلح کودکان)

از سال 1947 تا کنون همه­ساله در روز ششم اگوست در پارک صلح هیروشیما مراسمی با عنوان مراسم روز ششم اَگوست (یادبود قربانیان بمباران اتمی یا مراسم یادبود صلح)[3] برگزار می­شود یکی از بزرگترین ، باشکوه­ترین و معروف­ترین گردهمایی­های یادبود قربانیان جنگ در دنیا می­باشد.

هر ساله هزاران نفر از نقاط مختلف جهان برای شرکت در این مراسم به هیروشیما سفر می­کنند به گونه­ای که در این روز و ایام قبل و بعد از آن بیشتر هتل­ها و مراکز اقامتی هیروشیما مملو از مسافر بوده و امکان پذیرش مسافران جدید را ندارند و شرکت­کنندگان در این مراسم گاه مجبورند از یکسال قبل نسبت به رزرو هتل اقدام نمایند . علاوه بر دهها هتل و مرکز اقامتی بزرگ و کوچک در هیروشیما و حومه، در ایام برگزاری این مراسم کمپ­های وسیعی در چند پارک شهر احداث می­شود تا جوانان ، دانشجویان و علاقمندان به سفرهای کم­هزینه در چادرهای این کمپ­ها اقدام نمایند .

در این مراسم که با نظمی مثال­زدنی و بر اساس برنامه از پیش اعلام شده به مدت 45 دقیقه برگزار می­شود، مقامات دولتی از جمله نخست­وزیر ژاپن و برخی وزرا ، مقامات محلی (استاندار ، شهردار، رییس شورای شهر و ….) ، سفرا و نمایندگان کشورهای خارجی ، شهروندان ژاپنی و …. هر کدام در جایگاهی ویژه و علامتگذاری شده حضور می­یابند . مراسم در ساعت 8 صبح آغاز می­شود و در ساعت 8 و پانزده دقیقه مقارن با لحظه انفجار بمب اتمی تمامی حضار با یک دقیقه سکوت برای آرامش روح قربانیان و برقراری صلح در جهان دعا می­کنند و پس از سخنرانی مقامات ، نمایندگان کودکان و شهروندان و اجرای مراسم سروده دسته­جمعی ، ابتدا گروه­های رسمی و سپس تمامی شرکت­کنندگان در مرایم با اهداء شاخه­های  گل به یادمان قربانیان ، به آنان ادای احترام می­کنند

موزه صلح ایران:

صلح

IMG_1813

 IMG_1811

IMG_1831
IMG_1824


[1]  Martyr town

[2] –  Commonwealth War Graves Commission

[3] – Peace Memorial Ceremony

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه