نگاه تقویمی به دفاع مقدس، معادله ای نابرابر رقم زده است

هشت سال مقاومت و تنها یک هفته روایت!

منبع: رصد خراسان

زمان انتشار: ۱۸:۲۸ ۱۳۹۳/۰۷/۳

یکی از آسیب های جدی که در حوزه رویدادهای تاریخی و مناسبت ها گریبانگیر ساختار فرهنگی کشور(اعم از مدیران، فعالان فرهنگی و هنری، نخبگان وعموم مردم) شده، افتادن در ورطه تکرار است.

سید مرتضی حسینی- رویدادهای تاریخی در بستر زمان، دو فرجام و ویژگی می یابند. یا در تاریخ ثبت شده اما به تدریج به حاشیه می روند و یا علاوه بر ثبت در تاریخ، زنده و پویا باقی مانده و در هر دوره ابعاد گوناگونی از آنها کشف و شناخته می شود.

حالت اول بیشتر بدین علت ایجاد می شود که آن رخداد واجد ارزش‌های ماندگار نیست و یا اگرچنین ویژگی هایی دارد کسی آنها را نکاویده و فراموش شده است. یا اینکه آن ارزش‌ها در مکان و زمان خاصی معنا یافته اند و عمرشان سپری شده است. اما حالت دوم ارزش‌های فرا زمانی و فرامکانی آن رخداد و توجه اهل تفکر و اندیشه به آن ارزش‌ها را برای آیندگان یادآوری می کند و این که احیا و تداوم این ارزشها و وقایع مرتبط با آن رسالت  مهم وسرنوشت سازی است که بر دوش نسل های بعدی نهاده شده است.

دفاع حماسی هشت‌ساله ملت ایران در برابر تهاجم رژیم بعث صدام و حامیان غربی اش را می توان از  مصداق‌های تاریخی حالت دوم دانست. برخورداری از چنین سرمایه بی‌بدیلی که کمتر کشوری دارای آن است و با مقاومت جانانه مردم و سلحشوری جوانان و تن سپردن به جراحت، اسارت و شهادت حاصل آمده مسئولیت های خاصی را نیز به دنبال دارد. در این میان مسئولیت اهل بینش،اندیشه و هنر و کسانی که به ارزش این گنجینه واقفند، بیش از دیگران است.

همه ساله در آخرین روز تابستان شاهد تغییر فضای فرهنگی و رسانه ای کشور به بهانه آغاز هفته دفاع مقدس هستیم. در این هفته انبوهی ازهمایش ها و سمینارها، تولیدات سینمایی و تلویزیونی، مقالات، مصاحبه ها،گزارش ها و یادداشت ها در وصف پایمردی رزمندگان غیور ایران اسلامی و جانفشانی آنها در دفاع از ارزشهای این مرزوبوم  تولید و به مخاطبان ارئه می شود.

 هفته دفاع مقدس سفره ای فراهم آورده است تا هر قشر و گروهی با ابزار و امکانات خود، دستپختی درخور و پذیرفتنی از این واقعه مهم آماده کرده و از خلال آن،زوایای تحسین برانگیز صبر و مقاومت مردم قهرمان ایران در طول هشت سال جنگ تحمیلی را احیا کنند. مسئولان و سیاستگزاران کشور نیز به نوبه خود می کوشند تا مسیر این فراین مقبول را هموار سازند.نتیجه عینی این تلاش ها را می توان این روزها در هر کوی و برزن و اداره و رسانه مشاهده کرد.  به گونه ای که علاوه بر فضای خاطره انگیز بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی  می توان هفته دفاع مقدس را نیز عنصر جداناشدنی اولین هفته پاییزی ایرانیان معرفی کرد.

 پرداختن به مقوله مهمی همچون دفاع مقدس و گرامیداشت خاطره ایثار رزمندگان اسلام در قالب هفته دفاع مقدس امری پسندیده ومقبول است امادر نظر گرفتن برخی نکات برای برگزاری هرچه بهتر و مفیدترآن  ضروری به نظر می رسد.

 تکرار آنچه داشتیم در وادی بکر دفاع و حماسه

یکی از آسیب های جدی که در حوزه رویدادهای تاریخی و مناسبت ها گریبانگیر ساختار فرهنگی کشور(اعم از مدیران، فعالان فرهنگی و هنری، نخبگان وعموم مردم) شده، افتادن در ورطه تکرار است. همه ساله قالب های پاسداشت جنگ تحمیلی برای مردم به عنوان مخاطبان رسانه ها و گروه هدف مدیران تکرار می شود و تنها هر چندسال یکبار قالبی جدید و خلاقانه همچون تک ستاره ای وارد سپهرفراخ فرهنگ دفاع مقدس می شود.

 جشن ها و سمینارهایی که به صورت روتین توسط نهادهای مسئول برگزار می شود دارای برنامه ای مشخص و ازپیش تعیین شده است. نمایش فیلم های سینمایی و سریال های تلویزیونی تنها به چند مورد مشخص محدود شده است. برای به یاد آوردن آخرین فیلم استاندارد و فاخر(به لحاظ محتوا ونه میزان مخاطب و یا هزینه ساخت) در این حوزه باید فشار زیادی به ذهنمان بیاوریم. در تلویزیون هم شاید بتوان مجموعه هایی نظیر خاک سرخ(۱۳۸۱) گل های گرمسیری(۱۳۸۷)را در این  دایره جا داد. روایت جاودانه شهید آوینی در مجموعه روایت فتح همچنان در قالب مستند تلویزیونی بی رقیب است و مستندسازان فعلی نیز تمایل چندانی به تجربه های جدی در این حوزه ندارند.کارنامه موسیقی سنتی و پاپ هم چندان قابل دفاع نیست و این شاخه نیز در تولید  اثری همه پسند و در عین حال پرمحتوا( حداقل در ده سال اخیر) موفق نبوده است. این در حالی است که ارائه مفاهیم ارزشمند مرتبط با فرهنگ دفاع مقدس اگر در شکلی خلاقانه و همه فهم انجام نشود نمی تواند در اذهان جامعه نفوذ کرده و خاصیت مانایی و پایایی بیاید.

 نگرش تقویمی و ترافیک برنامه های مناسبتی

از طرف دیگر نگرش تقویمی به دفاع مقدس باعث شده تا تمام برنامه و اقدامات مربوط به این رویداد تاریخی مهم در همین یک هفته خلاصه شود و در سایر روزهای سال( جز تعدادی اندک و انگشت شمار) نمودی از این آموزه ها را در جامعه و دستگاه های فرهنگی کشور نبینیم. این مسئله باعث شده تا در ترافیک هفته دفاع مقدس، بسیاری از تولیدات و موضوعات جالب و تاثیرگذار چندان که باید و شاید دیده نشده و به ورطه فراموشی سپرده شود. در حالی که می توان با انتقال بسیاری از برنامه ها،مراسم و تولیدات فرهنگی به ایام دیگر سال مانع از این اتفاق شد.هشت سال جنگ تحمیلی آنقدر مفاهیم و رخدادهای بکر و دست نخورده و در عین حال خواندنی و عجیب دارد که می توان در تمام روزهای سال از آن گفت و شنید و باز هم احساس خستگی نکرد. استقبال گسترده مردم از چاپ کتاب هایی نظیر«دا»،« پایی که جاماند»، «نورالدین پسر ایران»و همچین فیلم های آبرومند و حرفه ای در این عرصه  گواهی بر این ادعاست که:«یک قصه بیش نیست غم عشق وین عجب/ کز هر زبان که می‌شنوم نامکرر است»

آن چه در این هفته ضرورت بیشتری دارد ارزیابی دقیق و منصفانه برنامه ها و اقدامات یک سال گذشته در قالب های مختلف است. فرایندی که می بایست هم توسط نهادهای مسئول و هم مطبوعات و رسانه ها به عنوان چشم تیزبین و ناظر جامعه انجام شود.فقدان یک سیستم ارزیابی فرهنگی معتبر در حوزه فرهنگ دفاع مقدس کاملا مشهود است. از نتایج چنین ضعفی هم همین تکرار قالب ها و برنامه های همیشگی و عدم توجه به برونداد و نتایج  اقدامات است. تا زمانی که عملکرد نهادهای مختلف با سنجه ای دقیق و نگرشی کلان مورد ارزیابی قرار نگیرد از درک موقعیت خود عاجز خواهیم بود و نقاط ضعف و قوت اقدامات مان را نخواهیم دانست. لذا لازم است تا با پرهیز از شتابزدگی و البته با اتکا به تجارب گذشته، در تدوین بخش عمده ای از سیاست های مربوط به هفته دفاع مقدس بازنگری داشته باشیم. از سوی دیگر  شایسته است آن دسته از برنامه هایی که با استقبال عمومی مواجه شده و قابلیت گسترش دارد را به سایر روزهای سال تسری بدهیم تا بتوان دفاع مقدس را از چنبره خودساخته ای که در محدوده یک هفته خاص (که البته به اندازه خود قابل تقدیر است) خارج کرد و در طول سال جاری ساخت.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه