پایش فکری فرهنگی جهان اسلام

نویسنده:

منبع: پایش فکری فرهنگی جهان اسلام

زمان انتشار: ۱۹:۲۸ ۱۳۹۳/۰۵/۱۴

پایش پویای فکری-فرهنگی جهان اسلام، تلاشی است برای آگاهی یافتن از مهم‌ترین رویدادهایی که در عرصۀ کشورهای جهان اسلام روی می‌دهد. این رصد که به صورت ماهانه به چاپ می‌رسد، در چند حوزه فعالیت می‌کند.

به گزارش پایگاه علوم اجتماعی اسلامی ایرانی، پایش پویای فکری-فرهنگی جهان اسلام، تلاشی است برای آگاهی یافتن از مهم‌ترین رویدادهایی که در عرصۀ کشورهای جهان اسلام روی می‌دهد. این رصد که به صورت ماهانه به چاپ می‌رسد، در چند حوزه فعالیت می‌کند.
 الف) معرفی کتاب‌های پراهمیت تازه منتشر شده، در فضای علوم اسلامی و انسانی. در این شماره، مجموعاً ۷۲ کتاب معرفی شده‌اند. در هر معرفی، علاوه بر مشخصات کتاب‌شناختی آن اثر، توضیحاتی کوتاه دربارۀ محتوای آن کتاب داده شده است. در پایان معرفی کتاب‌های کوتاه، کتاب‌های مهم‌تر مفصل‌تر معرفی شده‌اند.
«بعد مذهبی در سیاست ایالات متحده در قبال عربستان سعودی»، «پیامدهای ژئواستراتژیک از انقلاب‌های عربی»، «عدالت اجتماعی و مدل‌های توسعه»، «آرمان‌شهر همزیستی: دولت واحد در فلسطین» از جمله کتاب
های مهم معرفی شده در این شماره از رصد هستند.
ب)همایش‌ها و نشست‌های علمی، سیاسی و فرهنگی جهان عرب. در این بخش به روال شماره‌های قبلی، چند نمونه از مهم‌ترین همایش‌ها و نشست‌هایی که طی ماه گذشته برگزار شده‌اند، پوشش داده شده است.
«انگیزه‌های واقعی در ورای قانون دولت انگلیس دربارۀ گشودن تحقیقات دربارۀ جنبش اخوان المسلمین»، «انجمن آمریکا و جهان اسلام: اسلام و ادغام»، «پنجمین همایش بین‌المللی بیت‌المقدس اسلامی» از جمله
همایش‌ها و نشست‌هایی است که در این شماره اعلام شده‌اند.
ج)مهم‌ترین اخبار. مهم ترین اتفاقات مصر، عربستان، لبنان و سوریه، بحرین، عراق، فلسطین و برخی از دیگر کشورهای اسلامی، این بخش را تشکیل می دهند.
د)جریان‌شناسی. این بخش، که از این شماره سیزدهم به پایش افزوده شده، در تلاش است تا مهم‌ترین جریان‌های موجود در جهان اسلام را معرفی کند. این شماره از جریان شناسی، به دولت اسلامی عراق و شام یا داعش پرداخته و تاریخچه و اهمیت آن را بررسی کرده است.
ه)معرفی مؤسسات فرهنگی. این قسمت نیز از بخش‌های تازۀ پایش جهان اسلام است که قرار است در هر شماره، یکی از موسسات فرهنگی مهم جهان اسلام را معرفی کند. این شماره به «مرکز مطالعات الجزیره» اختصاص یافته است. در این بخش ضمن معرفی اجمالی این مرکز، اهداف، فعالیت ها و کتاب هایی که تا به امروز از سوی آن به چاپ رسیده را معرفی کرده است
* شما می توانید فایل الکترونیکی این پایش را از اینجا دانلود کنید

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه