نگاهی به ارتباطات بین فرهنگی ایران و عراق

انتقادی برادرانه از زائران ایرانی عتبات عالیات

نویسنده:

زمان انتشار: ۱۰:۵۶ ۱۳۹۲/۰۴/۱۹

آیا واقعا کسی که فارسی متوجه نمی شود، نفهم است؟ مگه فارسی نعوذ بالله حرف خداست؟ فارسی چه برتری ای نسبت به زبان های دیگر دارد؟ فارسی هم یک زبان و یک لهجه مثل زبان های دیگر است. آیا درست است یک انگلیسی هم به خاطر اینکه ما انگلیسی بلد نیستیم به ما خر و نفهم بگوید؟ پس چرا بسیاری از ما که خودمان شهرستانی هستیم و زخم تمسخر پایتخت نشینان را خورده ایم، به عربها نفهم، ملخ خور و سوسمارخور میگوییم؟

خودخواهی یا خودباختگی؟

واقعا ما ایرانی ها چه ملت عجیبی هستیم؛ وقتی با یک افغانی، هندی یا عراقی مواجه می شویم بدون اینکه بدانیم چه کاره است، و چه بلد هست و نیست، راحت مسخره اش می کنیم و توی سرش می زنیم، اما خدا نکند یک امریکایی یا اروپایی سرو کله اش توی محل کار یا فامیل ما پیدایش بشود، حتی اگر از پایین ترین قشرهای آلمان و فرانسه باشد، چنان خودمان را جلویش خار و خفیف می کنیم که انگار ما بدبخت ترین کشور زمین بوده و هستیم و حتی یک نقطه مثبت نداریم. در حالی که همه آدمیزاد اند و برتری به تقوا، سواد و معرفت است نه قوم و نژاد که خدا فرموده یا ایها الناس انا خلقناکم من ذکر و انثی و جعلناکم شعوبا و قبائل لتعارفو، ان اکرمکم عند الله اتقیکم. تفاوت ها برای شناخت تمایز افراد از یکدیگر است نه برتری دادن آنها به هم.

تفاوت فرهنگی و پان فارسیسم!

آقا به نظر شما لرها بهتر اند یا ترک ها؟ کردها بهترند یا بلوچ ها؟ شما دختر به رشتی می دهی؟ به نظر شما اصفهانی ها بهتر اند یا یزدی ها؟ عرب ها چطور؟

هرچی دلیل برای برتری یکی از اقوام ایرانی بیاوری، من ده تا دلیل در رد آن برایتان می آورم. برای هر یک از باورهایی که ما برای اقوام مختلف داریم صدها مثال نقض وجود دارد. اما این نقشه انگلیسی است که نمی گذارد ما اقوام مختلف را به درستی بشناسیم. یکی شب ختم را مفصل میگیرد و یکی با یک مجلس ختم در مسجد سروتهش را هم می آورد. یکی برای خواستگاری خلعتی می برد و دیگری قند و شیرینی. یکی فسنجان را ترش میخورد و یکی شیرین و یکی هم اصلا فسنجان دوست ندارد. اساسا همین تفاوت ها باعث قشنگی و جالب شدن زندگی است. چرا باید قومیت های دیگر را مسخره کنیم؟ چقدر اقوام دور که با هم ازدواج کرده اند و سالها با هم به خوشی زندگی کرده اند و چه بسیار همشهری و فامیل که ازدواج کرده اند و دو روزه طلاق گرفته اند. واقعا هیچ قومی نیست که همه شان خوب باشند، همه جا بد و خوب هست. همه جا آدم بی سواد و دانشمند وجود دارد. عرب ها هم چنین اند. عرب ها نفهم نیستند. همان طور که ترک ها نفهم نیستند و همان طور که لرها و کردها نیستند. ستارخان ترک بود، میرزا کوچک خان رشتی بود، شهید رجایی قزوینی بود و ابن سینا افغانی. عرب ها هم کلی مهندس و دکتر و دانشمند دارند، همان طور که بی سواد و دهاتی و دزد هم دارند. باور کنیم بسیاری از اختلافات ما که بر سر میزبانان عراقی خود می کوبیم، صرفاً به خاطر تفاوت‌های فرهنگی است.

شیعه نژادپرست ؟!

بگذارید یک قصه بگویم. یکی بود یکی نبود. در جزیره العرب، در زمانی که هیچ کس سواد و فرهنگ درست و حسابی نداشت، پیامبری ظهور کرد که ظرف چند ده سال دینش نیمی از جهان را تسخیر خود کرد. اعرابی که بسیاری شان بیابانگرد بودند، دخترانشان را زنده به گور میکردند و به غارتگری افتخار می کردند، یکدفعه سرور عالمیان شدند. این بود که اقوام دیگر را مسخره می کردند و خود را از همه قوم ها بالاتر می دانستند و با بقیه اقوام فارس و عجم مثل برده ها و غلامان رفتار می کردند. این وسط رفتار اهل بیت و امامان با همه اقوام عرب و غیرعرب یکسان بود. بنابراین همان طور که در فیلم مختار هم دیده اید، ایرانیان از این ویژگی خیلی خوش شان آمد و زودتر از بسیاری اقوام دیگر، شیعه و از بهترین یاوران اهل بیت شدند. حالا برای ما که شیعه هستیم و خود را محب اهل بیت می دانیم خیلی زشت است که نژادپرستی کنیم و خود را برتر از عراقی ها بدانیم و در گفتگوی روزمره آنها را مسخره کنیم.

عرب نفهم

آقا یک سوال! آیا واقعا کسی که فارسی متوجه نمی شود، نفهم است؟ مگه فارسی نعوذ بالله حرف خداست؟ فارسی چه برتری ای نسبت به زبان های دیگر دارد؟ فارسی هم یک زبان و یک لهجه مثل زبان های دیگر است. مثل ژاپنی، عربی، افریقایی و پاکستانی. در هر زبانی همه اصطلاحات وجود دارد و همه مردم می توانند به کمک آن با همدیگر ارتباط برقرار کنند. آیا درست است یک انگلیسی هم به خاطر اینکه ما انگلیسی بلد نیستیم به ما خر و نفهم بگوید؟ اگر کسی به شما بگوید فلان جایی ها “خر”اند، چقدر ناراحت می شوید؟ پس چرا بسیاری از ما که خودمان شهرستانی هستیم و زخم تمسخر پایتخت نشینان را خورده ایم، به عربها نفهم، ملخ خور و سوسمارخور میگوییم؟

یک سوزن به خودمان

بله. من هم قبول دارم که چیزهایی در هر فرهنگی هست که غلط است. بهداشت عربها ـ که بهتر است به جای این واژه بگوییم عراقی ها ـ از ایرانی ها کمتر است. چون آموزش ندیده اند. اینجا بوق زیاد می زنند و رانندگی شان ضعیف است. اینجا در صف ها و بازرسی ها مردم را هل می دهند. اینجا مرغ و گوشت را خوب درست نمی کنند و… اما اولا بسیاری از این مشکلات به خاطر این است که عراقی ها تازه 7-8 سال است که از شر صدام خلاص شده اند و صدام در طول 35 سال حکومت ننگین خودش کمترین رسیدگی را به شهرهای شیعه نشین به ویژه نجف و کربلا داشته است و طبیعی است که از بسیاری از امکانات آب و برق و… محروم باشند. ثانیا خود ما هم خیلی از این مشکلات را در ایران – با اینکه 34 سال از انقلاب مان می گذرد- داریم. اینجا خیابان ها خاکی و کثیف است، در بسیاری روستاها و شهرهای کوچک و بزرگ خودمان هم چنین است و بهداشت به درستی رعایت نمی شود. اینجا گدا زیاد دارد، حرم امام رضا علیه السلام هم دارد. اینجا دزد دارد، تهران خودمان ده برابر بیشترش را دارد. اینجا کارگرهای هتل از زیر کار در می روند، در ایران کارگر و کارمند همه از زیر کار در می روند. بیاییم یک سوزن هم به خودمان بزنیم و عیب های خودمان را هم ببینیم.

معرفت عراقی؛ هله بیکم

تازه اینها که شیعه و همکیش ما هستند؛ همان سینه زنی، همان دعای کمیل، همان امامان که ما دوست داریم آنها هم دارند. تازه در برخی موارد معرفت اینها به نسبت ما ایرانی ها بیشتر است. در زمان پیاده روی اربعین چقدر شما روستایی و دهاتی عرب می بینید که با افتخار نوکری زائران امام حسین را می کنند. با اینکه بسیاری فقیرند و پول چندانی ندارند، همه را غذا مهمان می کنند. التماس زائران را می کنند که بخواهند به آنان خدمت کنند. فاضلاب دستشویی ها را خالی می کنند و حتی پای زائران پیاده را ماساژ می دهند. چند نفر از ما اگر یک عرب را در تهران ببینیم که به عشق زیارت حضرت معصومه و حرم امام هشتم به ایران آمده، حاضریم یک شام مهمانش کنیم؟

یک شب در نجف هنگام بازگشت از حرم، ساعت 2 شب بود که سه تا ماشین کرایه کردیم تا ما را به هتل برگردانند. تمام راننده ها همان نرخ صبح را گفتند. با اینکه هیچ ماشینی نبود و ما مجبور بودیم سوار همان ماشین ها شویم؛ خدایی اش در مشهد خودمان چند نفر راننده می شناسید که نصف شبی چنین کاری با هم وطن خودشان بکنند؟ نمیگویم همه عراقی ها خوب اند و هرگز از غریب بودن ایرانیان سوء استفاده نمی شود. چرا که در همین یکی دو ساله که ارزش پول ملی ما در برابر دلار کم شده دیده‌ام که بسیاری کاسب ها و هتلدارها برخورد بسیار زشتی با زائران ایرانی می کنند، اما انصاف بدهید که در مردم اینجا خوبی هایی هم هست که به خاطر نژادپرستی برخی از ما این خوبی ها دیده نمی شود.

عرب یا ترک مسئله این نیست!

شاید یکی بگوید این به خاطر رگ عربی ای که دارد بهش برخورده این چیزها را نوشته است. اما واقعیت این است که من معتقدم متاسفانه به خاطر نقشه انگلیسی «تفرقه بینداز و حکومت کن» پایتخت نشین های ایرانی همه قومیت ها را مسخره می کنند و این مختص عرب ها نیست. به ترک ها توهین می کنند. افغانی ها را تحقیر میکنند و کمترین امکانات را از کردها و سنی ها دریغ می کنند و… بیایید یک سوغات با خودمان از این زیارت ببریم و هیچ کس را به خاطر رنگ پوست، زبان و نژادش مسخره نکنیم. إن شا اله.

۷ دیدگاه

  دانشجو :

  من کاملا فارسم ولی خیلی غیرت عربی دارم.معتقدم اگر زبانی بهتر و زیبا تر تز زبان عربی وجود داشت حتما خدا اون زبان رو برای قرآنش انتخاب میکرد.اگر بخواهیم به مفاخر فارس بنازیم باید بگوییم که بهترین خلایق و اشرف مخلوقات عرب هستند.
  عاشق عربی ام

   الف :

   عشق مانع قضاوت عاقلانه است

   مجید :

   من هم کاملا فارسم اما اینکه قرآن به عربی است لزوما به معنای زیبایی زبان نیست بلکه قابلیت های آن زبان بیشتر است و الا حروف حلقی عربی، باعث کم شدن زیبایی آن نسبت به فارسی می شود
   پیامبر(ص) از نسل ابراهیم(ع) است و ابراهیم هم اهل فلسطین بود و فلسطینی ها هم اصالتا عرب نیستند.

  سید علی :

  آقای دانشجو تو هم اونور بوم افتادی

  حسین :

  واقعا رفتار ایرانی ها با عراقی ها زشت و تحقیر آمیز است
  من سفر اربعین کربلا رفتم و دیدم که چگونه عراقی ها به عشق امام حسین به همه زائران بدون هیچ منتی خدمت می کنند و پول جمع شده کل سالشان را خرج راحتی ما میکنند اما ایرانی ها با نگاه از بالا و نژادپرستانه اونها رو مسخره میکنند انگار که ما خیلی شرف داریم بر انها
  یادمان رفته زمان جنگ اوضاع ما هزار درجه پایین تر از عراق بود و بهداشت ما از کشورهای افریقایی هم پایین تر بود و نان نداشتیم بخوریم
  واقعا که ناشکر و مغرور هستیم و همین رفتار را هم با مهاجران افغانی مظلوم داشتیم
  خدا نکند که بخاطر این رفتارمان روزی تقاص پس بدهیم و با ما چنین رفتاری بکنند…

  الياس :

  برادر صادره از آبادان من
  شما يه كم از هواي زيارت دور شدي ببين چه كردي كه به جاي اينكه دنبال يه جلوه از زيارت باشي گشتي گشتي يه حاشيه پيش پا افتاده پيدا كردي
  اين همه راه رفتي به جاي اينكه يه نقد از طريقه زيارت يا خاطره از زيارت بگي رفتي سراغ قوم و قبيله گري عراق و عرب
  تو مشهدش هم ما راننده نيمه شب ديديم كه نرخ صبح بگيره
  به كجا چنين شتابان؟!

  رضا :

  کاملا باهات موافقم. همونقدر که عقیده ی نژاد برتر صهیونیستها و نازیها مسخرست، نژاد پرستی بعضی ایرانی ها هم مسخرست. ملت عراق از نزدیک ترین ملت ها به ماست بعد ما این جوری باهاشون برخورد می کنیم. البته تو جهان بینی اسلامی که این ملت ها چرته، یه کشور بزرگ اسلامی بیشتر وجود نداره اونم شامل هر جاییه که مسلمونا توش تو اکثریتن.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه