کدام نظم جهانی: چندقطبی یا جهان‌وطنی

زمان انتشار: ۱۸:۰۷ ۱۳۹۳/۰۶/۱۲

اغلب تصور می‌شود که برداشت غربی از دموکراسی و حقوق بشر اعتبارِ جهانشمول دارد و بایستی در سرتاسر جهان به کار بسته ‌شود.اما شانتال موف استدلال می‌کند که تنها یک رژیم مطلوب وجود دارد. وی نظر ریموند پانیکار را مبنای کار خود قرار می‌دهد تا نشان‌دهد که شیوه‌های دیگری به غیر از حقوق بشر برای گرامی‌داشتنِ منزلتِ افراد موجود هستند. ممکن است دیگر فرهنگ‌ها رژیم‌هایِ سیاسیِ متفاوت اما هم عرضِ نهادهایِ دموکراتیک غرب داشته‌باشند

اغلب تصور می‌شود که برداشت غربی از دموکراسی و حقوق بشر اعتبارِ جهانشمول دارد و بایستی در سرتاسر جهان به کار بسته ‌شود.  به گزارش علوم اجتماعی اسلامی ایرانی به نقل از ترجمان شانتال موف علیه این دیدگاه استدلال می‌کند که تنها یک رژیم مطلوب وجود دارد. وی نظر ریموند پانیکار را مبنای کار خود قرار می‌دهد تا نشان‌دهد که شیوه‌های دیگری به غیر از حقوق بشر برای گرامی‌داشتنِ منزلتِ افراد موجود هستند. ممکن است دیگر فرهنگ‌ها رژیم‌هایِ سیاسیِ متفاوت اما هم عرضِ نهادهایِ دموکراتیک غرب داشته‌باشند. هنگامی که درباره‌ی امکانِ دموکراسیِ جهانی تحقیق می‌کنیم باید این کثرت را جدی بگیریم. از این رو شانتال موف برای یک نظم جهانیِ چندقطبی وجود برداشت‌هایِ متعدد از دموکراسی و حقوق بشر را تصدیق کرده و همزیستی‌هایِ پُر تنشِ قطب‌هایِ منطقه‌ای را در نظر می‌گیرد.

 درآمد:

در مقاله‌ی حاضر موضوع دموکراسیِ جهانی را با بحث درباره‌ی این اعتقادِ راسخِ رایج که تنها یک مدلِ ممتاز و یگانه از دموکراسی وجود دارد و می‌بایست جهانی شود بررسی خواهم‌کرد. من با بررسی مسئله از یک زاویه‌ی خاص [یعنی] ارتباطِ مطلقِ مفهوم حقوق بشر که در کنهِ مفهوم غربیِ دموکراسی قرار دارد شروع می‌کنم. در دیدگاه کنونیِ صاحبنظران، رو‌به‌رو‌شدن با مسأله بدین صورت دارای این مزیت است که آن را روشن‌تر می‌کند زیرا واژه‌ی دموکراسی دارایِ معانی متعددی است و به عنوان راهنمایی صریح و خالی از ابهام در تحقیق ما به کار نمی‌آید. البته هنگامی که شخصی به دموکراسی اشاره می‌کند معمولاً با مفهوم مذکور آنگونه که در جوامعِ لیبرال دموکراتِ غرب تعریف شده‌است مواجه می‌شود. هرچند دلیلی وجود ندارد که این مواجهه را نه تنها راهِ ممکن برای فهم دموکراسی و نه تنها راه توجیه‌پذیر برای قضیه بدانیم. بسیاری از مردم طبیعتاً برداشتِ لیبرال دموکرات را از دموکراسی تنها برداشت حقیقی و معقول می‌دانند اما این برداشت از دموکراسی دقیقاً از آن نوع برداشت‌هایی است که اگر ما می‌خواهیم مسأله‌ی دموکراسی جهانی را بدون غرض و تعصب وبه‌طور جدی بررسی‌کنیم می‌بایست به محکِ آزمون گذاشته‌شود. واضح است هنگامی که ما مسأله را از دیدگاه حقوق بشر مطرح‌‌ می‌کنیم احتمالاً مسائل مشابهی پیش می‌آیند، هرچند این امکان بوجود می‌آید که من مشکلاتی را که رویکرد جهان‌وطن را احاطه کرده‌است برجسته‌کنم.

متن کامل مقاله را می توانید از اینجا دانلود کنید.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه