گپ‌وگفت پیرامون کتاب «پژوهشی فلسفی درباره‌ی امکان تربیت دینی»

زمان انتشار: ۱۸:۴۹ ۱۳۹۳/۰۴/۱۰

پاتوق شماره‌ی(1) تارنمای علوم تربیتی رب؛ بهار 1393 کتابی با عنوان «پژوهشی فلسفی درباره‌ی امکان تربیت دینی» (Is Religious Education Possible? A philosophical investigation) تألیف میشائیل هاند(Hand Michael) و ترجمه‌ی سیدمهدی سجادی(عضو هیئت علمی گروه فلسفه‌ی تربیت، دانش‌گاه تربیت مدرس) روانه‌ی بازار کتاب شد. این کتاب، «امکان» تربیت دینی را از زاویه‌ی دید «فلسفی» و […]

پاتوق شماره‌ی(1) تارنمای علوم تربیتی رب؛

بهار 1393 کتابی با عنوان «پژوهشی فلسفی درباره‌ی امکان تربیت دینی» (Is Religious Education Possible? A philosophical investigation) تألیف میشائیل هاند(Hand Michael) و ترجمه‌ی سیدمهدی سجادی(عضو هیئت علمی گروه فلسفه‌ی تربیت، دانش‌گاه تربیت مدرس) روانه‌ی بازار کتاب شد.

این کتاب، «امکان» تربیت دینی را از زاویه‌ی دید «فلسفی» و با روی‌کردی انالیتیکال بررسی می‌کند.
سؤال از «امکان تربیت دینی» به این معنا است که تربیت دینی از نظرگاه «منطق»ی ممکن است یا نه؛ شماری از شکاکان و ناباوران به امکان تربیت دینی، به این دلیل که اعتقاد دارند «فهم دینی» در گروی «باور دینی» است و تأکید می‌کنند: «باورهای دینی الزاما پیش‌فرض فهم دینی است»، قائل به «امتناع» تربیتی دینی شده‌اند.
شماری دیگر با روی‌کردی اپیستمولوژیک و طرح این پرسش که به‌راستی دین شکلی از اشکال دانش است یا نه و آیا «تربیت دینی» ناظر به این شکل ویژه از دانش شکل می‌گیرد؟ در «امکان تربیت دینی» مناقشه کرده‌اند.

میشائیل هاند(Hand Michael) در این کتاب با بررسی نظرات فیلسوفانی مانند ویتگنشتاین، فیلیپس، هودسن، ویزدم، برنت، میشل‌ لیهای و رونالد لورا پیرامون دانش دینی، باور دینی و امکان تربیت دینی، در صدد بوده‌است پاسخ‌های مدلل و معتبری در رد ادعای منکران «امکان تربیت دینی» صورت‌بندی کند.

فصل‌های این کتاب که در زمره‌ی اولین کتبی است که با روی‌کرد انالیتیکال در فضای فلسفه‌ی تربیت ایران منتشر شده، عبارت است از: یک مسأله‌ی فلسفی(پرسش از امکان تربیت دینی)، فهم شکل دانش، پرسش از امکان شکل دینی دانش، معنای گزاره‌های دینی، قضایای ذهنی و مادی.

«تارنمای علوم‌تربیتی رب» بنا دارد «پاتوق»ی دوستانه برای گپ‌وگفت پیرامون این کتاب برگزار کند. عزیزانی که مایل به شرکت در این نشست هستند، ضروری است پیش از نشست، کتاب را مرور کرده و آماد‌گی لازم برای گفت‌وگو  درباره‌ی کتاب را داشته‌باشند.
برای تهیه‌ی کتاب می‌توانید به فروش‌گاه مرکزی شرکت چاپ‌ونشر بین‌الملل به نشانی تهران، میدان فلسطین، ضلع شمال‌شرق میدان مراجعه فرموده یا با شماره‌ی 02188921980 تماس بگیرید.

این نشست دوشنبه 16/4/93 ساعت 17 در مؤسسه‌ی «اشراق» به نشانی تهران، میدان فردوسی، خیابان سپهبد قرنی، خیابان اراک غربی، کوچه‌ی شهریور، انتهای بن‌بست دوم غربی برگزار می‌شود. برای هم‌آهنگی بیش‌تر و در صورت نیاز، با شماره‌ی (09376695977) تماس بگیرید.
تشریف بیاورید که گفت‌وگوی با شما مایه‌ی برکت و افزایش رزق فکری است.

پانوشت(1): برای آشنایی با نویسنده‌ی کتاب به برگه‌ی دکتر هاند در دانش‌گاه بیرمنگام نگاه بیندازید: http://yon.ir/e4HT

پانوشت(2): برای خریداری نسخه‌ی انگلیسی کتاب نیز از طریق پیوند http://yon.ir/wQ6K  اقدام کنید.

پانوشت(3): برای با آشنایی بیش‌تر با برگرداننده‌ی کتاب، این پیوند را ببینید: http://yon.ir/YIcB

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

مطالب مرتبط

مطالب پربازدید

مصاحبه