مصاحبه

 • در گفتگو با واشنگتن پست:
  ۱۳۹۲/۱۲/۱۸ ۱۵:۱۵

  والرشتاین: برخی اساتید لیبرال ایرانی به من گفتند در ایران درباره افول آمریکا صحبت نکن.

  والرشتاین که هفته گذشته به دعوت انجمن جامعه شناسان به ایران آمده بود و در برخی از محافل دانشگاهی و استراتژیک سخنرانی کرده بود و اینک به آمریکا بازگشته است به خبرنگار واشنگتن پست گفته است :” برخی از اساتیدی که گرایشات لیبرالی داشتند به من گفتند که در ایران درباره افول آمریکا صحبت نکن چون در ایران از این صحبت ها علیه لیبرالیسم استفاده می شود.

 • مقدمه دکتر احمد نادری بر دومین ترجمه فارسی از آثار والرشتاین با عنوان اصلی:
  ۱۳۹۲/۱۲/۱۰ ۲۱:۳۱

  علوم اجتماعی نیاندیشیدنی، محدودیت پارادایم های قرن نوزدهمی

  پروژه والرشتاین در اینجا همانند فوکو (وقطعا تحت تاثیر وی) این است که با بررسی تبارشناختی این علوم، نظام سرمایه داری مدرن را رسوا ساخته و تناقضات ساختاری و بنیادین آنرا آشکار کند. تناقضاتی که به بحران حاضر در نظام رسیده است و در نتیجه آنها نظام به سوی تبدیل شدن به “چیزی دیگر” می رود. تطورگرایی در توضیح تاریخ جهان مدرن، بخش اعظم علوم اجتماعی مدرن و اسطوره جهان سرمایه داری را تشکیل می دهد و والرشتاین دقیقا نقد خود را به جامعه شناسی از همین نقطه وارد می کند

 • از سری دانشجوی ستاره دار
  ۱۳۹۲/۱۲/۹ ۲۳:۳۷

  مردم مرا با یک «سوپر استار» اشتباه گرفتند

  اساتید دانشگاه یک به یک به نزد او می روند و امضاء می خواهند دیگر تعجبی ندارد که دیگر افراد با هجوم دسته جمعی به طرف او درخواست عکس یادگاری داشته باشند.

 • به مناسبت حضور او در ایران
  ۱۳۹۲/۱۲/۶ ۲۲:۵۱

  دیدگاه های والرشتاین درباره ایران: از «نرمش قهرمانانه» تا «بلوف همگانی درباره ایران»

  وی خود را با آمریکایی ها و اسرائیلی ها در این مورد که ایران به دنبال دستیابی به موقعیت قدرت هسته ای است هم نظر می داند. اما نقطه افتراق خود با آن ها را در این مسئله می بیند که چنین امری طبیعی و اجتناب ناپذیر بوده و هرگز به یک فاجعه ژئوپولیتیک منجر نخواهد شد. وی بیان می دارد که از نقطه نظر ایران سه کشور هند، پاکستان و اسرائیل کشورهایی هستند که نه تنها معاهده منع گسترش سلاح های کشتار جمعی (ان پی تی) را امضاء نکرده اند، بلکه بالفعل دارای سلاح های هسته ای هستند

 • جامعه شناس و متفکر برجسنه انتقادی در ایران
  ۱۳۹۲/۱۲/۵ ۱۸:۴۳

  امانوئل والرشتاین در راه تهران

  به گزارش پایگاه علوم اجتماعی اسلامی ایرانی امانوئل والرشتاین جامعه شناس و متفکر برجسنه انتقادی حوزه جامعه شناسی تاریخی و صاحب نظریه نظام های جهانی هفته آینده به دعوت انجمن جامعه شناسی ایران به تهران می آید.

  وی در روز یکشنبه 11 اسفند ماه در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران به ایراد سخنرانی خواهد پرداخت و همچنین جلسه ای با اساتید حوزه علوم اجتماعی در دانشگاه تهران خواهد داشت.

 • ۱۳۹۲/۰۸/۲۷ ۱۲:۵۷

  روایت والرشتاین از پی‌آمدهای افول امریکا

  والرشتاین معتقد است: افول ایالات متحد به‌مثابه یک قدرت هژمونیک از حدود ۱۹۷۰ آغاز شد و این افول آرام در دوران رییس جمهوری جورج بوش شتاب گرفت.