مصاحبه

 • تاملاتی در تطور شعر فروغ و مسیر تعالی خواهی زنان مسلمان
  ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ ۰۹:۳۸

  فروغی در طنین بیداری زنان

  پیشرفت و اوج حرکت فروغ در مسیر تعالی، میل به تحول و گذر از شرایط موجود برای نیل به شرایط مطلوب را می توان در قله شعر زنان انقلاب یعنی طاهره صفارزاده جست. آنجا که طاهره صفارزاده به عنوان شاعری تعالی خواه و معترض به شرایط موجود، در مسیر شدن به سایه مستقیم کلام خدا پناه می برد و کلماتش را در زلال کلمات خداوند صیقل می دهد تا بنیانگذار شعر اعتراض و مقاومت باشد و الهام بخش بسیاری مردان شاعر پس از خود.

 • ۱۳۹۳/۰۱/۷ ۱۰:۳۲

  فروغ، شاعره‌ای که از اسارت گریخت و به ایمان رسید

  آخرین مجموعه فروغ «ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد» می‌باشد. اشعار این کتاب مربوط به سال‌های پایانی عمر اوست. کتابی در اوج کمالِ شعری فروغ فرخزاد، که شاید اگر زنده هم می‌ماند، شاید دیگر هرگز نمی‌توانست مثل آن‌ها را بسراید. این کتاب در واقع صعودِ قبلی شاعر را در مجموعه پیشین خود، تکمیل می‌کند. در ایمان بیاوریم… گرچه از مرگ و ظلمت می‌گوید اما انتظار آفتاب می‌کشد. خودِ شعرِ بلندِ ایمان بیاوریم… نشان از تفکر ایدئولوژیک شاعر است. سیرِ اندیشه و تفکر او در این مجموعه و مخصوصا این شعر بسیار مشهود و بارز می‌نماید.

 • ۱۳۹۳/۰۱/۲ ۰۹:۵۲

  فروغ و افشاي سياهي خانه

  سكولاريسم وضعي اجتماعي و فرهنگي و سياسي بود كه در زندگي افراد به صورت تنهايي و سردرگمي نمود مي‌يافت. اين تنها در شعر شاعراني چون فروغ و اخوان پيش از هر جاي ديگر نمودار است. انقلاب 57 و سير نهاد سازي تشكيل حكومت و سياست‌هاي فرهنگی پس از آن اغلب ديني هستند يا تلاش می‌كنيم ديني باشند. اما سكولاريسم از پا نيفتاده و رد پاي آن در زندگي ما پيدا ست. انقلاب و حكومت ما در واقع مقاومت عليه همين سكولاريسم جهاني است. و اگر شاعران و متفكراني اين چيزها را نشان ندهند چه بسا غفلت كنيم و در راه مقاومت بيراهه رويم

 • ۱۳۹۲/۱۲/۲۳ ۱۰:۰۷

  فروغ، زنی تنها در آستانه…

  اما نکته قابل تامل خودکشی‌های نافرجام فروغ فرخزاد و فرار او به سمت این تحمیل کننده «احساس حقارت و کوچکی» است. فروغ در حالی که از قید و بندهای خانه پدری و زندگی با «پرویز شاپور» خلاص شده، و پس از آشنایی با «ابراهیم گلستان» و در دوره‌ای که بیشتر از همیشه با مجامع روشنفکری در داخل و خارج از کشور در ارتباط قرار گرفته، اقدام به خودکشی می‌کند. فروغ از زن بودن خویش نیز احساس حقارت می‌کند و تمام تنهایی و ناتوانی خویش را به این دلیل می‌داند:

 • نگاهی دیگر به «تولدی دیگر» فروغ فرخزاد
  ۱۳۹۲/۱۲/۱۵ ۲۱:۴۶

  شلختگی، روشنفکری و ایمان در شعر فروغ فرخزاد

  فروغ فرخزاد خود در متن جامعه ­ی روشنفکری آن دوره و از سرآمدان آن بوده، تا آنجا که دکتر شفیعی کدکنی او را روشنفکرترین شاعر معاصر می‌نامد، اما او خود به بدترین شکل ممکن روشنفکری را مورد حمله قرار می‌دهد و در عوض چنین محترمانه و مقدس با ایمان برخورد می‌کند.