مصاحبه

 • جشنواره نقد فرهنگی و اجتماعی سریال های مناسبتی ماه رمضان(5)
  ۱۳۹۳/۰۵/۱۲ ۱۳:۰۹

  “مدینه” بر دوش چه جذابیتی سوار است؟

  اگر به همین چند خط داستانِ مختصر نگاهی بیاندازید، با حجم بالایی از اتفاقات نادر و سهمناک مواجه می شوید. مرگ، قتل، دعوا، درگیری، ورشکستگی، نزول، تصادف، جراحت، نابینایی، فرار، دستگیری، آوارگی، طلاق و … مگر هرکدام از مردم این سرزمین در طول عمرشان چندبار با این بلایا روبه رو می شوند که آدم های سریال “مدینه” در یک بازه زمانی کوتاه، همه این اتفاقات را از سر گذراندند؟!

 • در نقد برنامه "قلب آرزوها" در "جشن رمضان"(6)

  به نام فقرا، به کام سلبریتی ها

  این برنامه از سویی به پرداخت های بی حساب و کتاب و بی مبنا به سلبریتی های ورزشی و سینمایی مشروعیت می بخشید و از سویی دیگر چنان تصویری از هنرمند و فوتبالیست عرضه می‌کند که گویی ایشان مسیح‌وار به سراغ این فقرا رفته‌اند و ایشان را از فقری که به طور طبیعی دامنگیر آنان بوده نجات داده‌اند. گویی که این فقر، بیماری مادرزادی در وجود ایشان بوده و این مرفهین بادرد، رسولانی الهی برای شفای ایشان از این درد بوده‌اند

 • دومین جشنواره نقد فرهنگی و اجتماعی سریال های مناسبتی:(4)
  ۱۳۹۳/۰۵/۷ ۱۲:۱۹

  تلویزیون خوب در ماه رمضان تلویزیون خاموش است

  بجای برنامه ریزی همه جانبه برای ورود به خانه های مردم در ماه رمضان و نشستن سر سفره افطاری و سحری آنها، تلویزیون می تواند این یک ماه را به خودش و به مردم مرخصی بدهد. اتفاقی هم نمی افتد. کسی بخاطر اینکه تلویزیون در ماه رمضان، بیننده ماهواره نمی شود. رمضان را به مسجد بسپاریم و محرم را به هیات و نوروز را به طبیعت.

 • دومین جشنواره نقد فرهنگی و اجتماعی سریال های تلویزیونی(3)
  ۱۳۹۳/۰۴/۲۵ ۲۱:۰۸

  چگونه ماه عسل سرمایه اجتماعی را افزایش می دهد

  این برنامه ماه عسل، به زیباترین شکل، پیامهایی داشت که باید مهمترین ماموریت سیما باشد: فداکاری، اعتماد، عشق، مردانگی، امید و نهایتا ارتقای سرمایه اجتماعی. پیامی که بی بی سی و اذنابش، با تمام توان سعی در ترویج و القای عکس آن را دارند: بی اعتمادی، یاس، خیانت، نامردی، همه چی داره خراب میشه…، به من چه…، همه جا کثیفه…، همه خائن و عوضی شدن…. و نهایتا کاهش سرمایه اجتماعی

 • دومین جشنواره نقد فرهنگی و اجتماعی سریال های تلویزیونی(2)
  ۱۳۹۳/۰۴/۲۱ ۱۵:۰۰

  دو روایت از یک روز با تلویزیون

  در حالی که سعی می کند همسر “بهمن” را آرام کند، می گوید: “کسی که به مادرش پشت کرد، به خدا هم پشت می کند.” حرف های بانو “مدینه” در مدح احترام به مادر آن قدر تاثیر گذار است که نه تنها همسر بهمن را راضی می کند بلکه مخاطبین را هم تحت تاثیر قرار می دهد و متذکر جایگاه “مادر” می کند. و اینگونه تلویزیون، رسالت خود را در انتقال پیام های اخلاقی به جامعه به خوبی ایفا کرده و مدیران رسانه ملی آن شب با خیال راحت سر روی بالشت می گذارند: “که خدا را شکر، سریالمان احترام به والدین را نهادینه کرد.”

 • دومین جشنواره نقد فرهنگی و اجتماعی سریال های تلویزیونی
  ۱۳۹۳/۰۴/۱۹ ۱۸:۲۴

  معجزه قصه،جادوی قهرمان مردمی و تأثیر تماشای «حال خوب»؛ غنیمت «ماه عسل» برای بی‎رسانه‎ترین گروه جامعه

  در زمانه‌ای که فیلم‌ها و سریال‌های ما کاملاً از قصه‌گویی و داستان پردازی عاجزند و قافیه را به همین واسطه به ماهواره‌ها باخته‌اند، تقریباً هر قسمت «ماه عسل» به اندازه یک تله‌فیلم لااقل قصه جذاب برای گفتن دارد. قصه‌هایی که اتمسفرشان تکراری نیز نیست و البته پشت همه آنها، می‌توان دست خدا را دید. یکی از قصه‌ها سر در آشیان سومالی و دزدان دریایی دارد و دیگری ریشه در همین خاک با درون‌مایه عشق. یکی رگه‌های جنایی و پیرنگ فرار از زندان دارد و آن یکی از جابجایی دو نفر آدم با هم حکایت می‌کند. یکی مثل ملودرام‌های سوزناک اما جذاب، دخترک کاری را نشان‌مان می‌دهد که بعد از سال‌ها سختی کشیدن، حالا زندگی خوبی دارد و دیگری مثل نمونه‌های خوب فیلم‌های دفاع مقدسی سال‌های اخیر، یک مادر شهید باصفا را مهمان خانه‌های‌مان می‌کند. و البته سال‌ها طول می‌کشد که جامعه هنری کشور متوجه شود که «قصه» چطور معجزه می‌کند و «قصه‌گویی» کاری سخیف و دون شأن هنرمند نیست.

 • «از منظر سبک زندگی اسلامی ایرانی» برگزار می شود:
  ۱۳۹۳/۰۴/۱۸ ۱۹:۰۴

  دومین جشنواره نقد و بررسی برنامه های مناسبتی تلویزیون در ماه رمضان

  محورهای اصلی نقد و بررسی شامل حوزه هایی چون:
  ۱. خانواده ایرانی (روابط اعضا ، ارتباط با جامعه ومحیط ،…)
  ۲. اخلاق اجتماعی( فرهنگ شهروندی، تعاون و همکاری ،…)
  ۳. فرهنگ اقتصادی ( فرهنگ کار و تلاش و تولید، مصرف و قناعت ،…)
  ۴. بازنمایی دین در تلویزیون
  ۵. بازنمایی آسیب های اجتماعی در تلویزیون
  است.

 • پایگاه علوم اجتماعی اسلامی ایرانی در فروردین 93 برگزار می کند:
  ۱۳۹۳/۰۱/۲ ۱۰:۰۶

  فراخوان نقد فرهنگی و اجتماعی سریالهای تلویزیونی از منظر سبک زندگی اسلامی ایرانی

  محورهای اصلی نقد و بررسی شامل حوزه هایی چون ۱. خانواده ایرانی (روابط اعضا ، ارتباط با جامعه ومحیط ،…) ۲. اخلاق اجتماعی( فرهنگ شهروندی، تعاون و همکاری ،…) ۳. فرهنگ اقتصادی ( فرهنگ کار و تلاش و تولید، مصرف و قناعت ،…) ۴. بازنمایی دین در تلویزیون ۵. بازنمایی آسیب های اجتماعی در تلویزیون است.

 • ۱۳۹۲/۰۵/۲۱ ۱۳:۲۸

  «قند پهلو» برنامه‌ای که دیر متولد شد

  می توان مدعی شد که این برنامه برخی مخاطبان جدید را هم به پای تلویزیون کشانده است کسانی که طنزهای تلویزیونی در قالب سریالهای نمایشی یا آیتمی را چندان نمی پسندیدند و چه بسا آنها را دم دستی و مبتذل می دانستند حالا صاحب برنامه ای شدند که نگاه جدی تری به مقوله طنز داشته و در عین حال سویه سرگرم کننده هم دارد.