مصاحبه

 • زمینه های تحول معرفتی نصرت رحمانی
  ۱۳۹۳/۰۴/۸ ۱۶:۱۰

  نصرت رحمانی: شناسنامه تاریخ!

  نصرت رحمانی به مثابه یک شاعر، نمی‎تواند گریزی از دگرگونی‎های اجتماعی داشته باشد، برای همین است که در شعرهایش به یکباره شاهد چرخشی بزرگ هستیم. وقتی مجموعه‎هایی را که در پیش از انقلاب 57 منتشر کرده با سه مجموعه‎ای که پس از آن منتشر کرد مقایسه می‎کنیم، شاعری می‎بینیم که از میعادی که در لجن با هستی داشت به سرای محمد رسیده است:

 • پرونده اي براي ادبيات معاصر ايران
  ۱۳۹۳/۰۴/۱ ۱۴:۵۹

  یک جنگجو که نجنگید، اما… شکست خورد

  رویکرد رمانتیک نصرت رحمانی در شعرهایش در ستیز با مظاهر عصر جدید است. او برخلاف بسیاری از شاعران هم عصرش خود را از بند تکلف­های زبانی رها ساخته و با زبانی بی پروا و گاه خشن به خشونت عصر جدید پرداخته است: «در شهرهای کودکی من/ پیری عصا به دست در گاهواره غنوده است/ لالا بخواب کودک آهن/ لالا بخواب کودک باروت/ بگذار چهره ها دروغ بگویند/ دیگر عصا شناسنامه پیری است»

 • پرونده اي براي ادبيات معاصر ايران

  نصرت رحمانی – شمشیر معشوقه قلم

  مثال صراحت مثال فریاد است زمانی که صدا در همهمه محو می شود. وقتی سخن شاعر نشنیده گرفته شود شعر صراحت می یابد. اینسان صراحت شعر نشانه جامعه ای است که از شاعر روی گردانده. سهل و ممتنع نویسی یا صریح نویسی در جای خود یعنی در علم نقد ادبی، ویژگی سبک شاعر است. اما در یک نگاه کل گرایانه می تواند نشانه جامعه و مقطع تاریخی باشد که در آن نمود یافته.