مصاحبه

 • گروه مطالعات فرهنگی شهر
  ۱۳۹۳/۰۲/۲۸ ۲۱:۵۰

  حق به شهر؛ ریشه های شهری بحران های مالی

  در نظام سرمایه داری مسکن بیش از هر چیز شکل کالا به خود میگیرد و تولید آن نه برای رفع نیازهای فردی و اجتماعی مردم بلکه به منظور ایجاد ارزش اضافی و سودآوری انجام می شود .این که یک ناحیه مسکونی شهر تخلیه و بافت سنتی آن ویران شود و اجتماع ساکنان آن متلاشی گردد و شهروندان به حاشیه شهر رانده شوند تنها مسائلی جانبی خواهند بود، اگر تاسیسات جایگزین باعث افزایش قیمت زمین یا سودآوری بیشتری برای سرمایه باشد

 • گروه مطالعات فرهنگی شهر
  ۱۳۹۳/۰۲/۲۰ ۲۰:۲۵

  شهرهای مصرفی

  برنامه ريزان شهري، معماران و صاحبان قدرت از جملة نیروهای اصلی وپیش برنده ی این “انقلاب مصرفی”به شمار مي روند. مصرف انبوه، از يك سو باعث تغيير بافت شهري (ازجمله رشد قارچ گونة مراكز خريد، فروشگاه ها، مراكز فراغتي و غيره ) شده ، از سوي ديگر، شهر نيز با طراحي فضاهاي مصرفي خاص خود به شيوه هاي گوناگون ساكنان و بازديدكنندگان را به مصرف مفرط ترغيب مي كند.

 • معرفی کتاب
  ۱۳۹۲/۱۲/۲۲ ۰۸:۴۷

  نظريه هايي درباره شهرهاي قلمرو فرهنگ اسلامي

  تحقیقات انجام شده در مورد شهرهای اسلامی تاحدود زیادی متاثر ازچارچوب مفاهیم وقوانین اجتماعی، سیاسی واقتصادی حاکم برشهرهای غربی و مطابق با موازین و معیارهای مطالعه شهرهای غربی صورت پذیرفته است. محور اصلی مطالعات آنها مبتنی بر مقایسه شهرهای اسلامی با شهرهای اروپایی بوده است، تا ضمن سلب اصالت شهرهای اسلامی، آنها را از هویت خود محو کرده و از اهمیتشان بکاهد.

 • ۱۳۹۲/۱۲/۱۹ ۱۹:۴۲

  چند و چونی در باب پیوست فرهنگی با نگاه به پروژه‌های شهری

  تعریفی از پیوست فرهنگی شایع شده است که کارکرد آن را تا حد رفع و رجوع عیوب و آسیبهای طرحها و برنامه‌ها و یا حتی بدتر از آن، سرپوش گذاشتن بر این نواقص و تهدیدات، تقلیل می‌دهد. در این نگرش با پیش‌فرض ضروری و قطعی بودن پروژه‌ها (با مختصات از پیش تعیین شده)، پیوست فرهنگی یا از باب تیمّن و تبرّک و خالی نبودن عریضه و به جهت تزئین به صورتی فرمایشی بدانها الصاق می‌شود

 • باز انتشار گفتگوی خواندنی سایت با دکتر مرتضی فرهادی به مناسبات ابلاغ سیاستهای اقتصاد مقاومتی
  ۱۳۹۲/۱۲/۱۱ ۱۷:۰۰

  فرهادی:این شهر نیست؛یک نوانخانه ده میلیونی است /دوری از تولید ما را خیال پرداز و پست مدرن کرده است

  ملت ما و به ویژه شهرهای ما به تدریج دارند از تولید دور می‌شوند و البته شده اند و در نتیجه از واقعیت دور می‌شوند. یعنی این تولیدگریزی اثراتی هم در «علم» دارد؛ جامعه‌ای که تولید کننده نیست، خرده خرده واقعیت و خیال برایش برابر می‌شود. یعنی قبل از این که دنیای مجازی با این وسایل رسانه‌ای جدید به ما برسد، ما خود دنیای مجازی را کهنه کرده‌ایم. همین رشد پست مدرنیسم ایرانی را می توانیم از اثرات همین عدم تولید کنندگی و به جایش خیال پردازی شهر نشینهای مصرف گرای ما بدانیم.

 • ۱۳۹۲/۱۲/۵ ۱۷:۵۲

  میرباقری :”نیویورک نباید قبله شهرسازی اسلامی باشد”

  شهری که می‌خواهد در جهان به عنوان قطب فرهنگی تبدیل شود باید تمام مسائل پیرامونی آن، از جمله مسائل سیاسی و اقتصادی حول این حور شکل بگیرد و نباید مسائل اقتصادی جدای از این رویکرد باشد.

 • برگزاری نشست «شهر ایرانی» به بهانه نمایش فیلم «زاویه»
  ۱۳۹۲/۱۱/۲۹ ۲۱:۴۴

  آغاز راه نرفته در توسعه شهری

  به گزارش سایت علوم اجتماعی اسلامی‌ایرانی، نشست «شهر ایرانی؛ از سودای الگوی بومی تا معضلات فرهنگی‌ـ‌اجتماعی و زیست‌محیطی» توسط سایت «علوم اجتماعی اسلامی‌ایرانی» با همکاری «گروه فرهنگی کمان» و «انجمن علمی برنامه‌‌ریزی اجتماعیِ» این دانشکده برگزار شد. در این نشست ابتدا فیلم مستند «زاویه»، به‌اختصار نقد و بررسی شد و سپس از منظرهای متفاوتی به بحث توسعه شهری پرداخته شد.

 • تاملی در مسئله انتقال پایتخت از تهران
  ۱۳۹۲/۱۱/۱۶ ۰۹:۳۶

  آیا با انتقال پایتخت مساله حل می شود؟

  رشد جمعیتی اسلامشهر و شهرهای قرچک و قدس و ورامین نمونه هایی از نتایج این سیاستگذاری به شمار می آیند. بنابراین امروز دیگر مسئله فقط شهر تهران به معنای مناطق 22 گانه شهرداری نیست بلکه مسئله اصلی “مجموعه شهری تهران” است با ده ها شهر و آبادانی بزرگ و صدها کانون جمعیتی متوسط، کوچک و نزدیک به هم که با یکدیگر در یک نظام سلسله مراتبی، ارتباط روزمره دارند و بر هم تاثیرمی گذارند