مصاحبه

 • مردم نگاری دانشجویی راهپیمایی 22بهمن (3)
  ۱۳۹۲/۱۱/۲۶ ۱۲:۱۴

  راهپیمایی 22 بهمن زیر سایه ی کریمه اهل بیت(س)

  اگربه مسئولین امرباشد، راهپیمائی یک کلیشه بیشتر ندارد. حتی زحمت چندتا کلیشه‌ی متفاوت را هم نمی کشند. هرسال غیر از شعارهای مرگ برآمریکا و مرگ بر اسرائیل، تقریبا هیچ شعار تازه‌ای گفته نمی‌شود. غالبا شعارها ازلحاظ وزنی اشکال دارند و برای تکرار ثقیل‌اند. ازشعارهای علیه ظلم و تحجر-که امام می‌گفت اهداف انقلابند-خبری نیست. فکر می‌کنم سرودهائی با ریتم و آهنگ روان می‌تواند کمی ازشور مردم را منعکس کند، منظورم آوردن گروه سرودنیست، نه، سرودی که همه باهم بخوانند، مثل اول انقلاب.

 • مردم نگاری دانشجویی راهپیمایی 22 بهمن(2)
  ۱۳۹۲/۱۱/۲۵ ۱۳:۳۹

  حکایت غرفه ی ما در روز انقلاب

  مادر از من پرسید این جا که پنگول و خاله سارا برنامه دارند کجاست این پسر ما رو کشت. گفتم روبرویتان اون دست خیابان آزادی بود اما قبل از سخنرانی برنامه­ها تمام شده. پسر بچه به مادرش گفت دیدی دیر اومدیم همه چی تموم شده!! این درست وقتی بود که رئیس جمهور تازه سخنرانیش رو شروع کرده بود.

 • مردم نگاری دانشجویی راهپیمایی 22 بهمن
  ۱۳۹۲/۱۱/۲۴ ۲۲:۳۷

  17 روایت دانشجویی از روز انقلاب

  دوربین شبکه ی العالم میرفت سراغ بچه­ها، رسید به یک دختر کوچولوی چادری، خبرنگار ازش پرسید چرا اومدی راهپیمایی؟ با زبان بچه گانه گفت: چون رهبرم تنها نمونه.

 • گفتگو درباره کتاب «جامعه شناسی شعارهای انقلاب اسلامی»
  ۱۳۹۲/۱۱/۲۳ ۰۳:۵۶

  دکتر پناهی: شعارهای انقلابی جایگزین توسل به خشونت شد/شعارها بهترین وسیله گسترش ایدئولوژِی انقلابی

  در هیچ انقلابی ما بسیج فراگیر مردمی در حدو اندازه ای که در مورد انقلاب اسلامی وجود داشته است، نداشته ایم.خوب این سوال مطرح می شود این انقلاب به چه علت به این میزان مردمی بوده است و این مسئله چه مبنایی داشته است. ایدئولوژی انقلاب اسلامی ایدئولوژی اسلامی بود و اسلام پشتوانه انقلاب بود و مردم هم بخاطر اینکه گرایش عمیق به اسلام داشتند جذب این فرایند انقلابی شدند.

 • تحلیل جامعه شناختی از راهپیمایی 22 بهمن

  کچویان: چرا علیرغم تمام مشکلات روزمره، حضور مردم در راهپیمایی 22 بهمن هر سال پر رنگ تر می شود؟

  تحقق این روز را نمی توان به قدرت رسانه‌ها نسبت داد. اگر تبلیغات و رسانه ها بطور مطلق چنین توانی داشتند، همه قدرتهای موجود عالم بایستی می توانستند صحنه‌ای نظیر بیست و دوم بهمن یا عظیم تر از آن خلق کنند چرا که بسیاری از آنها نه تنهادر این زمینه از ما کم ندارند بلکه از قابلیتها و توانایی های تبلیغاتی و رسانه ای بمراتب قوی ترو کارامد تری نیز برخوردارند.

 • ۱۳۹۲/۱۱/۲۲ ۲۳:۵۴

  مقایسه انسان شناختی روزهای ملی و استقلال در ایران و دیگر کشورها در گفتگو با دکتر احمد نادری

  ما می بینیم که در روز 9 دی ماه، بی آنکه کسی به آنها بگوید، یا کسی اعلام تعطیلی دولتی کند، مردم بطور خودجوش به خیابانها ریختند و شروع به اظهار مخالفت با فتنه کردند و این، یعنی تکرار 22 بهمن و قابلیت تکرار و تکثیر خودجوش آن، در هرکجا که مردم ایران از ضدانقلاب خارجی و براندازان داخلی احساس خطر کردند، می باشد.

 • مقایسه جشن های روز استقلال دیگر کشورها با ایران
  ۱۳۹۲/۱۱/۲۱ ۰۷:۰۰

  جشن های روز استقلال در آمریکا و اجتماعی شدن نسل های جدید

  به دوستان و افراد خانواده‌ی خود خوش آمد بگویید و توضیح دهید که این برنامه را برای شریک شدن در انجام یک وظیفه‌ی مدنی ترتیب داده ایم و قصد داریم که طی این برنامه در باره‌ی تاریخ آمریکا و اصول جمهوری خودمان بیشتر بیاموزیم» در ادامه حتی جزئیات برگزار کردن این جشن خانوادگی تشریح‌ می‌شود مثلاً: « از افراد خانواده‌ی خود بخواهید که به نوبت بخشی از اعلامیه‌ی استقلال را با صدای بلند قرائت کنند