مصاحبه

 • ۱۳۹۲/۱۲/۲۷ ۰۹:۵۸

  نگاهی به گردشگری جنگ در جهان از بلژیک تا ژاپن

  گردشگری جنگ در بسیاری از نقاط دنیا رایج بوده و مقاصد گردشگری جنگ به کشور و یا منطقۀ خاصی محدود نمی­شود. با این وجود برخی از این نقاط و مناطق به عنوان مقاصد شناخته شده گردشگری جنگ در دنیا دارای شهرت و جاذبه­ی بیشتری بوده و گردشگران زیادی را از نقاط مختلف دنیا به سوی خود جذب می­کنند.

 • گفتگو با شهریار خاطری رییس موزه صلح درباره گردشگری جنگ
  ۱۳۹۲/۱۲/۲۴ ۱۰:۵۵

  از ظرفیت های جهانی گردشگردی جنگ برای رساندن پیاممان استفاده نمی کنیم

  ما باید بین این دوتا یکی را انتخاب بکنیم. یا این شرایط را همین طور نگه داریم ولی فراموش کنیم که ما می‌خواهیم مسائل تاریخی و جنگمان جهانی بشود و به یک نسل دیگر برسد یا اگر می‌خواهیم اینها به واقع و نه در حرف و شعار به اطلاع مردم دنیا برسد نقاط برجسته‌ای که در جنگ ایران و عراق وجود داشته، پژوهشگران بیایند و در موردش کار بکنند. عموم مردم راجع به مسائل و نقاط برجسته جنگ ایران و عراق چیزی بدانند. وارد بخشی از تاریخ قرن بیستم بشود، ما حتماً باید اجازه بدهیم که این بیاید و در قالبهای رایج گردشگری قرار بگیرد. حالا نه دقیقاً مثل گردشگری تخت جمشید و اصفهان و جاهای دیگر ولی در جاهای دیگر دنیا هم این ملاحظات وجود دارد. مثلاً دیدن برج ایفل با دیدن نرماندی شاید خیلی مثل هم نباشد. آنجا هم ملاحظاتی وجود دارد. آنجا هم گردشگری که می‌رود، احترام خاصی برای آن مکان قائل است ولی زیرساختهایش فراهم است.

 • گفتگو با علیرضا دلبریان روای کاروان های خارجی در راهیان نور
  ۱۳۹۲/۱۲/۲۳ ۰۶:۴۲

  وقتی تفاوت های جنگ ما با جنگهای دیگر دنیا را می فهمند منقلب می شوند

  وقتی عکسها را نگاه می‌کرد، می‌گفت نه نه، اینها به نظامی نمی‌خورند. گفتم اینها خیلی بچه‌های باصفایی بودند. اینها دانش‌آموز و دانشجو بودند. آمدند اینجا و تا پای جان ایستادند و دفاع کردند. گفتگو که به اینجا که رسید ایشان دیگر در شلمچه چوبش را انداخت و دستها رفت بالا. واقعاً در مقابل بزرگی این شهدا تواضع کرد. معمولاً تا هر جا که جلو رفتیم، می‌گفت من مشابه این را فلان جا و فلان جنگ هم دیده ام. تا جایی رسید که دیگر نتوانست بگوید مشابه‌اش را دیدم. آنجا دیگر به خاک افتاد. در کربلای ایران. با کمال تواضع گفت، اینها انسانهای بزرگی بودند.

 • تبعات مناطق آزاد برای خرمشهر
  ۱۳۹۲/۱۱/۲۳ ۱۹:۲۳

  خرمشهر؛ زیر چرخ توسعه

  به عبارت ديگر، تعدد بي‏ضابطه هر چيز از جمله مناطق آزاد تنها ناشي از بي‏توجهي و بي‏اطلاعي است. گو اين كه آيا اصولاً جزيره كيش، آرمان‎شهر موعود انقلاب اسلامي است كه اين پايه، لازم‏التكرار است؟ آيا اعلام چنين مناطق آزادي، چيزي جز ايجاد چند شهر مروج مصرف‏گرايي و مظهر وابستگي به واردات كالاها و اجناس لوكس خارجي در قبال فروش نفت خام است؟

 • مصاحبه با اسماعیل فراهانی پیرامون پایان نامه اش
  ۱۳۹۲/۰۵/۱ ۱۰:۱۹

  راهیان نور الگویی برای سیاستگذاری فرهنگی در کشور است

  تمدن مدرن، این مدل از مواجهه با پدیده جنگ را رقم می‌زند. اگر بخواهم یک عنوان برای این رویکرد بگذارم، باید بگویم «موزه‌ای شدن پدیده ها». نگاه موزه‌ای که دائماً به نیو و چیز نو چشم دوخته و از گذشته که قدیمی و تاریخ مصرف گذشته است، گریزان است و فاصله می‌گیرد. در حالی که راهیان نور ما دقیقا خلاف این نحوه مواجهه است

 • سلسله نشست های نقد ایده های دانشحویی
  ۱۳۹۲/۰۱/۱۹ ۰۹:۳۰

  نقد و بررسی پایان نامه «عوامل اجتماعی موثر بر تقاضای گردشگری جنگ در ایران از نگاه بازدید کنندگان»

  رشد محبوبیت جبهه های جنگ در میان مسافران به تغییر نگرش و رفتار آنها دربارۀ جنگ منجر خواهد شد. حساسیت و نیاز رو به رشد در به یاد آوردن و زنده نگاه داشتن یاد و خاطره رزمندگان و قربانیان هر روزه بیشتر می شود به گونه ای که بر اساس نظر لیودز، هر چه بیشتر جنگاوران و رزمندگان را از دست دهیم ، نیاز به تکریم و یادبود افزایش می یابد