مصاحبه

 • با حضور مترجم و منتقدان برگزار شد:
  ۱۳۹۴/۱۲/۳ ۱۳:۳۷

  گزارش نشست کتاب استعمارزدایی از روش

  غرب بعد از انقلاب صنعتی برای مواجهه با بحران‌هایی که گریبان‌گیرش بودند، سه نهاد را تولید کرد: علم، ایدئولوژی‌ها و جنبش‌های اجتماعی. در علم نیز سه دیسیپلین تولید شد تا مشکلات جامعۀ غربی را با همان الگوی روش‌شناختی علوم طبیعی بررسی کنند: جامعه‌شناسی، اقتصاد و علوم سیاسی. برای شناختِ دیگریِ غیرغربی هم دو دیسیپلین شرق‌شناسی و مردم‌شناسی را تولید می‌کنند. آنان مردم‌شناسی را برای شناخت مردمانی ایجاد کردند که سنت مکتوب و سامانِ سیاسی نداشتند

 • مروری بر کتاب «چگونگی نگارش پایان‌نامه» نوشتۀ اومبرتو اکو
  ۱۳۹۴/۰۴/۲۰ ۱۱:۱۷

  اومبرتو اکو: چگونه پایان‌نامه بنویسیم

  کتاب «چگونگی نگارش پایان‌نامه» با بیست و سه بار تجدید چاپ در زبان ایتالیایی و ترجمه‌اش به هفت زبان دیگر، تبدیل به اثری کلاسیک در زمینۀ روش تحقیق شده است. این نوشته به بهانۀ اولین برگردان کتاب به زبان انگلیسی است. نگارش یک پایان نامه الهام‌بخش چندین نسل از دانشجویان ایتالیایی بوده است و اکنون با ترجمهٔ با تأخیر آن به زبان انگلیسی به تأثیرگذاری خود در مقیاسی بزرگ‌تر ادامه خواهد داد. «ونِسا لنگلدن» معتقد است کتاب اکو علاوه بر نکته‌های بدیع، حاوی واقعیت‌های بنیادینی است که تحقیق بر مبنای آن استوار می‌شود.

 • ۱۳۹۳/۱۰/۱۴ ۱۴:۵۱

  سوژه، گفتمان و علوم انسانی

  در یک معنا کتاب با مروری بر گفتمان های پبشا مدرن ، مدرن و پسامدرن از ابطال تصوری می گوید که اندیشمندان عصر روشنگری در قبال تحولات روزگار مدرن داشتند. دورانی که قرار بود نوید بخش رهایی انسان باشد ولی به انقیاد عمیق تر او انجامید.

 • ۱۳۹۳/۱۰/۳ ۲۱:۴۲

  جامعه شناسی و الهیات: از یگانگی تا تضاد

  دیوید مارتین استاد بازنشسته‌ی جامعه‌‌شناسی در دانشکده‌ی اقتصاد لندن است. جان میلز عضو صومعه‌ی سنت میکائیل آرکینجِل است. وی بین سال‌های 1998 تا 2001 پیشوایِ مذهبی دیر سنت دومنیک در نیوکاسل بوده است. دبلیو. اس. اف. پیکرینگ مدرس بازنشسته‌ی جامعه شناسیِ دانشگاه نیوکاسل است. در سال 1991، او به تأسیس مرکز مطالعات دروکیم در انیستیتویِ […]

 • ۱۳۹۳/۰۸/۲۱ ۱۸:۰۲

  جنبش شیعی در عربستان سعودی؛ سیاسی کردن مذهب و مذهب سیاسی

  نویسنده کتاب برای اولین بار از وضعیت شیعیان عربستان، قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران تا اواخر سال 2012 میلادی در موضوعات مختلف مانند انتفاضه قطیف بعد از جنگ ایران، مشارکت در انقلاب بحرین، ماجرای مشهور ایران گیت، و… با جزئیات بسیار سخن به میان آورده است.

 • جنبشهای اسلامی در جهان عرب

  این کتاب ارزشمند را عبدالغنی عماد ترجمه و تحقیق کرده و در دو جلد به چاپ رسیده است و در آن جریان‌های سلفی و احزاب مختلف و قدرتمند مطرح در جهان عرب مانند اخوان‌المسلمین، حزب‌التحریر، جماعةالتبلیغ و القاعده را بررسی کرده است و به چگونگی شکل‌گیری این احزاب، مؤسسان آن، ساختار سازمانی، تحولات صورت گرفته در آن، گرایشات و موضع‌گیری‌های آنان در اتفاقات مختلف با استفاده از مقالات گوناگون اشاره کرده است

 • کوششی در جهت آغاز یک بررسی جامعه شناختی از اثرات سازنده و مخرب موسیقی در ایران
  ۱۳۹۳/۰۸/۲۰ ۱۵:۱۳

  جامعه، احساس و موسیقی

  در این کتاب از دیدگاه جامعه شناختی به موسیقی نگاه شده و تلاش نویسنده بر آن بوده است که نقش و کارکرد موسیقی را در جامعه مورد بررسی قرار دهد.هم چنین کوشش بر آن است که نشان داده شود که تحت چه شرایطی موسیقی وحدت وهمبستگی و همچنین نظم اجتماعی را تقویت و تحت چه شرایطی آن را تضعیف و نظام اجتماعی را تهدید می نماید.
  به بیان دیگر در باب بحث های مطرح در مورد موسیقی، اسلامی یا غیر اسلامی بودن آن، سازنده یا مخرب بودن آن، او معتقد به وجود خلاء یک بررسی علمی و به دور از ارزش گذاری های دینی و ملی می باشد. لذا موسیقی را به عنوان یکی از دهها فکت تاثیرگذار بر حفظ وحدت و انسجام اجتماعی ، امری مهم و اساسی قلمداد می کند و ابتدائا به بیان ابعاد کلی جامعه و فلسفه شکل گیری جامعه ی بشری می پردازد و سپس از آنجا که موسیقی از طریق احساس بر کلیت جامعه تاثیر می گذارد، به بررسی احساس می پردازد و بعد از آن نقش و کارکرد موسیقی را در دو بعد خرد و کلان در دو شرایط متفاوت ایران و کشورهای غربی مورد مداقه ی بیشتر قرار می دهد.

 • میلیاردها محله حاشیه نشین در دنیای جدید شهری
  ۱۳۹۳/۰۸/۵ ۲۱:۲۷

  شهرهای در سایه

  نویسنده در ادامه مباحث خود به بررسی روند حاشیه نشینی در دیگر شهرهای ایالات متحده ی آمریکا از جمله سانفرانسیسکو و شیکاگو می پردازد. در پایان از زبان مورخی کالیفرنیایی اینگونه بیان می شود که «هر آمریکایی در واقع یک حاشیه نشین است».

 • ۱۳۹۳/۰۷/۲۱ ۲۰:۲۹

  جامعه شناسی ادیان

  کتاب «جامعه‌شناسی ادیان» از جمله کتاب‌های باارزشی است که برای دانشجویان ما تا اندازه‌ی زیادی ناشناخته مانده است. این کتاب از چند جنبه دارای اهمیت است. نخست این‌که نه تنها مباحث کلاسیک‌های جامعه‌شناسی را بررسی کرده است، که به پدیده‌های دینی سال‌های پایانی سده‌ی بیستم نیز نظر افکنده است. دومین جنبه‌ی اهمیت این کتاب، طرح مباحثی شنیدنی درباب جنبش‌های جدید دینی است. سوم هم این‌که سعی کرده است از بحث پیرامون دین مسیحیت فراتر رفته و «ادیان» را موضوع بررسی خویش قرار دهد. چهارمین جنبه‌ی اهمیت این کتاب نیز بحثی است که نویسنده در فصل چهارم در نقد دیدگاه تک‌خطی درباب سکولاریزم مطرح می‌کند. نهایتاً باید گفت توضیحات استاد محمدتقی جعفری نیز در بسیاری از موارد مفید و قابل تأمل است.

 • ۱۳۹۳/۰۷/۱۹ ۱۴:۳۹

  مفهوم امر سیاسی

  کارویژه اصلی دولت، به عنوان محور امر سیاسی، که بر دوگانه دوست/دشمن برقرار شده است، برقراری نظم است. یعنی دولت باید بکوشد از درون نزاع دائمی دوست/دشمن نظمی پدید آورد

 • ترجمه “نوسازی جهانی: بازاندیشی در پروژه مدرنیته” به‌زودی منتشر می‌شود

  کتاب” نوسازی جهانی: بازاندیشی در پروژه مدرنیته”نوشته آلبرتو مارتینلی به همت محمدرضا غلامی عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان ترجمه و توسط انتشارات گیلان به بازار نشر می آید.

 • ۱۳۹۳/۰۷/۱۳ ۱۸:۰۴

  جامعه ی مصرفی

  جامعۀ مصرفی، ویراستۀ: نوا آر. گودوین، فرانک آکرمن و دیوید کای‌رون، انتشارات آیسلند، 1997، 386 صفحه.

 • مقدمه‌ای بر جامعه‌شناسی مصرف، پیتر کوریگان، سیج، ۱۹۹۷، ۲۰۸ صفحه.

  جامعه‌شناسی مصرف

  سایت اینترنتی انتشارات سیج کتاب مقدمه‌ای بر جامعه‌شناسی مصرف را اثری جامع و در عین حال ساده و قابل فهم توصیف می‌کند که هم‌زمان می‌تواند مورد استفاده دانشجویان و محققین جامعه‌شناسی و مطالعات فرهنگی قرار گیرد. کتاب نوشته پیتر کوریگان استاد دانشگاه نیواینگلند استرالیا است.